Vizesi Romanya

Romanya Vizesi Nasıl Alınır 2024?

Romanya Vizesi Nasıl Alınır 2024? Romanya Vizesi; herhangi bir amaçla Romanya’ya seyahat etmek isteyenlerin sahip olması gereken izin belgesini ifade eder. Bordo (umuma mahsus) Pasaporta sahip olanların Romanya seyahatinden önce almaları gerekmektedir. Yeşil (hususi) pasaport, siyah (diplomatik) pasaport ve gri (hizmet) pasaportu sahiplerinin 90 güne kadar sürecek Romanya seyahatleri için vize almaları gerekmez.

Romanya vizeleri; kısa süreli (C tipi) Romanya vizesi ve uzun süreli (D tipi) Romanya vizesi olarak farklılık göstermektedir. Ayrıca kişinin seyahat amacı doğrultusunda alacağı vizenin Romanya turistik vize, Romanya aile ve arkadaş vizesi, Romanya ticari vize gibi ayrı ayrı kategorize edildiği de unutulmamalıdır. Hangi Romanya vize türüne ihtiyacınız olursa olsun Yedi Vize Turizm ile işlemlerinizi hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirerek Romanya vizesine kolaylıkla sahip olmanız mümkündür.

Romanya vizesi almak isteyenlerin biyometrik veri beyanına ihtiyaç vardır. Bunun için Romanya Konsolosluğundan randevu alınarak parmak izi beyanı verilir. Eğer kişi son 5 yılda veri beyanında bulunmuş ise, yeniden veri beyanı yapmasına gerek yoktur. Konsolosluk randevusu almak için Yedi Vize Turizm’e başvurabilirsiniz. Yetkilimiz, ilgili kurumlara başvurarak sizin için en uygun tarihe randevu oluşturacaktır.

İçindekiler

Romanya Vizeleri Schengen Midir?

Romanya, AB’ye üye devletlerden biridir. Schengen anlaşmasının kapsamı dışında kaldığı için Romanya vizeleri herhangi bir suretle Schengen vizesi yerine geçmeyecektir. Romanya Konsolosluklarından Schengen vizesi alınamaz, yalnızca Romanya vizesi alınabilir. Bu vize ile Schengen bölgesine girilemez. Ancak çok girişli Schengen vizesiyle Romanya’ya girilebilir. Tek girişli olan Schengen vizeleriyle de Romanya’ya giriş yapılamamaktadır.

Romanya vizesi başvuru evrakları alınacak olan vize türüne göre belirlenir. Örneğin Romanya turistik vize başvurusu için vize başvuru formuyla birlikte otel rezervasyon bilgilerinin, otel rezervasyon bilgilerinin, banka hesap dökümünün, seyahat sağlık sigortası evrakının da Romanya Konsolosluğu’’na iletilmesi lazımdır.

İşte vize türüne göre gereken tüm evrakların neler olduğunu Yedi Vize Turizm ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Vize türüne özel belirlenmiş evrakların doğru bir şekilde eksiksiz doldurulması gerekecektir. Yedi Vize Turizm size bu konuda gereken desteği sağlayacaktır.

Vizesi Romanya
Romanya Vizesi

Romanya Vize Başvurusu

Romanya’ya giriş yapmak isteyen Türkiye vatandaşları ve 3. Ülke vatandaşlarının önce Romanya Vize Başvurusu yapmaları gerekmektedir. Romanya vizesi başvuru işlemlerinin sorunsuz bir şekilde uygulanması için konsolosluk tarafından istenen evrakların ve belgelerin eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi, başvuru formunun doğru ve tam olarak doldurulması gerekmektedir. Bunun için başvuruda bulunacak kişilerin deneyimli bir vize başvuru merkezi ile iletişime geçip profesyonel destek alması önemlidir. İşte Yedi Vize Turizm, bu alanda uzun yıllardır kaliteli hizmet veren vize merkezlerinden biridir.

Romanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bunun için öncelikle internet üzerinden Romanya vize başvuru formu doldurulur. Ardından vize kategorisiyle uyumlu, gerekli kriterleri karşılayan Romanya vize evrakları teslim edilir. Yedi Vize Turizm size Romanya vizesi için başvuru, randevu alma ve diğer tüm süreçlerde yardımcı olacaktır.

Romanya vizesi için randevu almak şarttır. Online formun doldurulmasından sonra otomatik randevu oluşturulacaktır. Bu aşamada randevu gününün özel olarak belirlenmesi mümkün değildir. Zira sistem randevu tarihini otomatik atamaktadır.

İbraz edilecek evraklar; başvuru sahibinin kişisel, ekonomik ve meslekî özelliklerini içermelidir. Bu niteliklere haiz olmayan evrak ve belgelerle başvuru yapılması hâlinde Romanya vize başvurusu red ile sonuçlanacaktır.

Romanya vizesi almak istiyorsanız her şeyi Yedi Vize Turizm’e bırakabilirsiniz. Uzman kadromuz başvuru için gereken belgeler hakkında size ayrıntılı bilgi verecek, gerekli belgeleri teslim ettiğinizde kontrolleri sağlayarak herhangi bir eksiklik ve hatanın yaşanmasını önleyecektir.

Başvuru, randevu ve diğer tüm işlemlerde size profesyonel destek sunacak, başvurunuzu sizin adınıza gerçekleştirerek sizi bunun için zaman harcama derdinden kurtaracaktır. Böylece herhangi bir riske girmeden kolay bir şekilde Romanya vizesi almanız mümkün olacaktır.

Romanya Vize Başvuruları Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

Romanya vizeleri takriben 10 gün iş gününde çıkmaktadır. Fakat sunulan dosya tüm vize şartlarına uygunluk göstermiyorsa bu durum geçerli olmayacaktır. Romanya ve Türkiye’nin resmi tatilleri, başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi, düşük bir ihtimal de olsa bazen sistemlerde meydana gelen arızalar, başvuru sürecinin uzamasına yol açabilmektedir.

Vize Başvurusu Romanya
Romanya Vize Başvurusu

Romanya Vize İşlemleri

Diğer ülkeler gibi Romanya Vize İşlemleri için çeşitli prosedürler uygulamaktadır. Romanya vize hizmet merkezi olan ve Romanya vizesi konusunda profesyonel destek sunan Yedi Vize Turizm, bu ihtiyacınız için başvurabileceğiniz en doğru adrestir. Firmamız size Romanya vize başvuru formu doldurma, Romanya vizesi online başvuru yapma, Romanya vize randevusu alma işlemlerinde ve sürecin diğer tüm aşamalarında yardımcı olacaktır.

Romanya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle seyahat amacınız belirlenir.
 • Bu amaç doğrultusunda seyahat gerekçesi, seyahat süresi ve meslek bilgilerine göre hazırlanan belgelerin neler olduğu Yedi Vize Turizm tarafından size ayrıntılı olarak açıklanır. Tüm bunlar konsolosluk yetkililerinin talep ettiği belgelerdir ve herhangi bir eksiklik olmaması gerekmektedir. Bu nedenle Yedi Vize Turizm, size bu konuda etraflıca bilgi verecek, ilettiğiniz belgelerin doğruluğunu ve geçerliliğini de titizlikle kontrol edecektir.
 • Belgeleriniz incelendikten sonra eğer herhangi bir sorun tespit edilirse tarafınıza bildirilir.
 • Kurumumuza iletmiş olduğunuz belgelerin eksiksiz ve doğru olduğu teyit edilince başvuru aşamasına geçilir. Romanya vize başvuru formu özen ve dikkatle doldurulmalıdır. Yedi Vize Turizm’in uzman kadrosu bu konuda oldukça deneyimlidir. Ekibimiz tarafından formunuz eksiksiz bir şekilde doldurulup hazır hale getirilecektir.
 • Ardından Romanya vize başvuru ücreti tarafınızdan ödenmelidir.
 • Romanya vize başvuruları randevu sistemi dahilinde planlandığından, ödeme sonrası Romanya vize randevusu alınır.
 • Sonra parmak izi vererek biyometrik tarama aşamasından geçmeniz gerekecektir. Ardından dosyanız teslim edilir, randevunuz işleme alınır. Tüm işlemler Yedi Vize Turizm tarafından arka planda hızlı bir şekilde sürdürülür.
 • Romanya Konsolosluğu başvurunuzu işleme aldıktan sonra dosyanızın durumu Yedi Vize Turizm yetkilileri tarafından düzenli olarak takip edilir ve sorgulanır. Başvurunuz ile ilgili yaşanan tüm gelişmeler size ânında bildirilir.
 • Vize işlemleriniz tamamlandıktan sonra pasaportunuz yetkilimiz tarafından teslim alınarak bilgilendirme sağlanır. Dilerseniz tarafınıza kargo ile ulaştırılır. Öte yandan ofisimizi ziyaret ederek elden teslim almanız da mümkün olacaktır.

Romanya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Romanya vize başvurularını Romanya Başkonsoloslukları almaktadır. Fakat Romanya vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin profesyonel bir vize merkezine müracaat ederek işlemlerini o merkeze tevdi etmesi sürecin daha hızlı ve kolay olmasını sağlayacaktır.

İşte Yedi Vize Turizm, bu konuda %100 müşteri memnuniyetini esas alarak yıllardır sorunsuz bir şekilde hizmet vermektedir. Size de Romanya vize alma konusunda yardım etmekten memnuniyet duyacaktır. Romanya vize işlemlerinizin sistemli bir şekilde gerçekleştirilmesini istiyorsanız Yedi Vize Turizm ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

Vize İşlemleri Romanya
Romanya Vize İşlemleri

Romanya Vize Randevusu

Romanya vize başvurusu yaptığınızda karşınıza randevu tarihlerinin ve saatlerinin yazılı olduğu bir grafik gelmez. Başvuru formunun dikkatli bir biçimde doldurulması gerekir. Formu doldurduğunuzda internet üzerinden konsolosluk onayına sunulacaktır. Gönderdiğiniz form incelenir ve dosya analiziniz yapılır. Sonra konsolosluğa hangi gün ve saatte beklendiğinize dair bilgi maili alırsınız.

Randevu tarihi konsolosluğun yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Genelde 3-5 gün sonraya randevu verilse de bazen 1 haftadan sonrası için randevu verilebilmektedir. Bilhassa yoğun dönemler (bayramlar, yılbaşı öncesi gibi) daha ileri bir tarihe, mesela başvuru tarihinden en az 2 hafta sonraya verilebilir. Gerekli prosedürlerin tam olarak yerine getirilmesi süreci hızlandıracaktır. Randevu tarihinde başvuru sahibinin de bizzat konsolosluğa gelmesi gerekmektedir.

Evet, Romanya Vize Randevusu almak zorunlu bir işlemdir. Randevusuz Romanya vize başvuruları kabul edilmez. Fakat tıbbi gerekçeler ve ölüm gibi durumlarda istisnâî hâller söz konusu olabilir. Yoksa uçak biletinizin erken tarihte olması, vizenizin yetişmeyeceğine dair endişe duymanız, randevusuz başvuru yapabilmeniz için geçerli bir sebep değildir. Ayrıca Romanya vize başvurularında parmak izi verme mecburiyeti bulunmaktadır.

Romanya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Romanya vize başvurusu için randevu almak şarttır. Önceden Biyometrik kaydınız varsa randevuya bizzat gitmeniz gerekmez. Başvurunuz vize merkezi aracılığıyla yürütülebilir. Fakat daha önce bu işlemi gerçekleştirmediyseniz bunun için randevuya gitmeniz gerekecektir.

Randevu için Yedi Vize Turizm ile irtibata geçebilirsiniz. Yedi Vize Turizm, sizi Romanya vize başvurusunun tüm aşamaları ile ilgili detaylı olarak bilgilendirecek, başvurunuzun doğru bir şekilde yapılmasını sağlayarak vize alma işleminizi kolaylaştıracaktır. Romanya vizesi başvuru işlemlerinin tamamı Romanya dış hizmet birimlerine bağlı olan EVISA sistemi üstünden e-vize uygulaması ile yapılmaktadır.

Her başvuru sahibi sistem üzerinden randevu almalıdır. Başvuru sahibinin konsolosluğa bizzat gitmesi gerekecektir. Grup başvurusu da yapılıyor olsa her şahsın bizzat konsolosluğa gitmesi lazımdır. Romanya vize randevusu ile ilgili merak ettiğiniz diğer tüm konuları Yedi Vize Turizm’le iletişime geçerek öğrenmeniz mümkündür. Romanya vize randevusu hakkında sormak istedikleriniz varsa hemen şimdi bizi aramanız yeterli olacaktır. Deneyimli ekibimiz sizi merak ettiğiniz konularda ayrıntılı olarak bilgilendirecektir.

Vize Randevusu Romanya
Romanya Vize Randevusu

Romanya Büyükelçiliği Vizesi

Romanya Büyükelçiliği Vize işlemlerinden sorumlu olan yetkili bir organdır. Ankara’da bulunan Romanya Büyükelçiliği, Ankara’da ve çevresinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve yabancı uyruklu vatandaşların Romanya vize süreci boyunca destek alabilecekleri birimdir.

Fakat Romanya Vize başvurusu yapmak isteyenlerin Romanya Büyükelçiliği’ne vize merkezleri aracılığıyla müracaat etmesi gerekmektedir. İşte Romanya Vize işlemleri konusunda profesyonel destek sağlayan Yedi Vize Turizm, bu konuda tercih edilebilecek güvenilir bir adres olup; Romanya vizesi almak isteyenlere detaylı bilgi verip süreci en iyi şekilde yönetmektedir.

Romanya Büyükelçiliği Görevleri

Romanya Büyükelçiliği Ankara, Türkiye’de Romanya’yı temsil eden ve Romanya’ya bağlı olan resmi bir kurumdur. Romanya’yı hükumet ve çeşitli ilgili kuruluşlar nezdinde temsilen görev yapmaktadır. Tüzel kişiliklerin ve diğer vatandaşların haklarını ve menfaatlerini korumak için çalışır. Türkiye-Romanya arasındaki siyasi, diplomatik, kültürel-sosyal ve ticari ilişkilerinin başarılı bir şekilde yürümesini sağlar.

Romanya Büyükelçiliği çalışma saatleri hafta içi her gün 09:00 ile 17:00 arasıdır. Evrak teslimi ise 09:30 ile 12:30 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Pasaport alımları 16:00 ile 17:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Romanya Büyükelçiliği Tatil Günleri

Romanya Ankara Büyükelçiliği’nin, hem Türkiye Cumhuriyeti resmi tatillerinde hem de Romanya devletinin resmi tatillerinde kapalı olduğu unutulmamalıdır. Romanya vize başvurusu yapmak, Romanya konsolosluk işlemleri ve farklı bir konuda destek almak isteyenlerin bu tarihleri dikkate alması, işlerini ve seyahatlerini bu doğrultuda planlaması gerekmektedir. Romanya Ankara Büyükelçiliği 2024 tatil günleri şu şekildedir:

 • 1 Ocak (Yeni Yıl)
 • Paskalya Bayramı (1. ve 2. günler)
 • 1 Mayıs (İşçi Bayramı)
 • Rusalii (Gergyovden Bayramı ) 1. ve 2. günü
 • 15 Ağustos (Aziz Meryem Bayramı)
 • 30 Kasım (Aziz Andrei Bayramı)
 • 1 Aralık (Romanya Ulusal Günü)
 • 25-26 Aralık (Noel)

Romanya vizesi alabilmek için öncelikle gerekli olan Romanya vizesi evrakları ve belgeleri hazırlanmalıdır. Belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra Yedi Vize Turizm’e bu belgelerle başvurulur. Firmamız evraklarınızı ve belgelerinizi Romanya Büyükelçiliği’ne iletecek ve başvuru işlemlerini başlatacaktır. Yedi Vize Turizm, sizin için Romanya vize randevusu alıp diğer tüm işlemlerde de size kesintisiz destek sunacaktır.

Büyükelçiliği Vize Romanya
Romanya Büyükelçiliği Vize

Romanya Konsolosluğu Vizesi

Romanya Konsolosluğu Vizesi alımları konusunda yetki sahibi olan bir temsilciliktir. Tıpkı Romanya Büyükelçiliği gibi Romanya Konsolosluğu da Romanya vize başvurusu ile ilgili işlemleri yürütmekten sorumludur. Romanya Başkonsolosluğu İzmir’de bulunmaktadır.

Ayrıca Romanya Konsolosluğu İstanbul ilinde de yer almaktadır. Konsolosluk, Romanya vize işlemleri ile ilgili tüm yetkiyi elinde bulundurmaktadır. Ayrıca Edirne, Bursa, Antalya, Eskişehir, Trabzon ve Hatay illerinde Romanya Fahri Konsolosluğu bulunmakta olup bu şehirlerde ve çevre illerde yaşayanlar konsolosluk işlemleri için fahri konsolosluklar ile irtibata geçerler.

Romanya Konsolosluğu Görevleri

Romanya’nın Türkiye’deki menfaatlerini korumak, geliştirmek ve resmi süreçleri yürütmekten sorumlu olan Romanya Konsolosluğu’nun yetki ve görevleri, anahatlarıyla şöyledir:

 • Romanya vize işlemleri
 • Romanya vatandaşlarının doğum, ölüm ve evlilik gibi durumlarıyla ilgilenmek
 • Sağlık, ulaşım, hukuk ve eğitim alanında destek sağlamak
 • Pasaport yenileme
 • Romanya’nın ülkemizdeki ticari varlığını idame ettirmek

İzmir’de ve çevre illerde ikamet eden vatandaşların Romanya vize başvurusu için Romanya İzmir Başkonsolosluğu’na müracaat etmesi gerekir. Bu durum T.C. vatandaşları için geçerli olduğu gibi, ülkemizde oturum iznine sahip olan diğer ülkelerin vatandaşları için de geçerlidir.

Afyon’da, Aydın’da, Burdur’da, Denizli’de, Isparta’da, İçel’de, İzmir’de, Manisa’da, Muğla’da ve Uşak’ta ikamet edenler gerek Romanya vize işlemleri gerekse Romanya konsolosluk işlemleri için Romanya İzmir Başkonsolosluğu’ndan yardım almalıdır. Romanya İzmir Başkonsolosluğu hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında çalışmakta ve faaliyetlerini Romanya Büyükelçiliği Ankara ile koordineli olarak sürdürmektedir.

İstanbul’da ve civar illerde yaşayanlar vize ve diğer konsolosluk işlemlerinde Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurur. Romanya Başkonsolosluk İstanbul; hafta içi her gün 08:30 ile 18:30 saatleri arasında açıktır. Cumartesi ise 10:00 ile 14:00 arasında çalışmakta olup Pazar günleri kapalıdır. Balıkesir’de, Bilecik’te, Bolu’da, Çanakkale’de, İstanbul’da, Kırklareli’nde, Kocaeli’nde, Kütahya’da, Sakarya’da, Tekirdağ’da, Yalova’da ikamet edenler konsolosluk işlemlerinde Romanya İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurur.

Romanya Konsolosluğu Vize Başvurusu

Romanya vizesi almak istiyorsanız profesyonel vize merkezi olan Yedi Vize Turizm’e müracaat edebilirsiniz. Ekibimiz size bu sürecin en başından itibaren tam destek sunacak ve sahip olmak istediğiniz vizeyi en kısa sürede almanızı sağlayacaktır.

Konsolosluğu Vize Romanya
Romanya Konsolosluğu Vize

Romanya Turistik Vize

Romanya Turistik Vize; gezi, ziyaret, tatil vb. amaçlar doğrultusunda Romanya’ya kısa süreli olarak seyahat etmek isteyenlerin sahip olması gereken vize türüdür. Romanya turistik vize başvuruları için talep edilen Romanya turistik vize evrakları tam ve eksiksiz bir biçimde düzenlenmelidir. Romanya bir Schengen ülkesi değildir. Fakat Schengen Vizesiyle Romanya’ya seyahat etmek mümkündür. Fakat Romanya vizesiyle Schengen ülkelerine giriş yapılamaz.

Eğer Romanya turistik vize işlemleri Ankara veya İzmir’den gerçekleştirilecekse banka hesap dökümünün ve buna benzer banka belgelerinin son 2 gün içerisinde alınmış olması lazımdır. Öncelikle internet üzerinden Romanya turistik vize formu online olarak doldurulur. Evraklarınız sisteme girilir ve dosyanız vize koşullarına uygunluk açısından değerlendirilir.

Romanya Turistik Vize İçin Gereken Evraklar

Turistik amaçlarla Romanya’ya seyahat edecek olanların konsolosluğa sunması gereken belgeler şu şekildedir:

 • En az 2 boş sayfaya sahip, vize bitiminden sonra en az 6 ay geçerli pasaportunuz
 • Nüfus Cüzdanınızın fotokopisi ve Nüfus Kaydınızın Örneği
 • 2 adet biyometrik fotoğrafınız
 • Romanya’da kalacağınız otelden alınmış rezervasyon evraklarınız (Uçuş rezervasyonlarınızın da evraklara dahil edilmesi zorunludur.)
 • İmzalanmış, kaşelenmiş, son 3 aylık banka hesap dökümünüz
 • Uluslararası Seyahat Kriterleri’ne uygun, yaş sınırı olmayan, 30.000 Euro teminatlı poliçe
 • Romanya vize ücretini ödediğinize yönelik dekont
 • Vize talep dilekçeniz

İşverenlerin ve çalışanların Romanya turistik vize için sunması gereken ek belgeler ise şunlardır:

 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Güncel Faaliyet Belgesi
 • İmza sirkülerinin fotokopileri
 • Vergi Levhası
 • SGK Hizmet Dökümü: Çalışanlar için 4 A, işverenler için 4B hizmet dökümünün işe giriş giriş belgesi ile beraber sunulması gerekir.
 • Son 3 aylık maaş bordrosu
 • Seyahatin kapsamını, ana hatlarını  tanımlar nitelikte, başvuru sahibinin izinli olduğu tarihlerle birlikte şirketin antetli kağıdına yazılan şirket yazısı

Ev hanımlarının, işsiz olanların ve öğrencilerin bir sponsor göstermesi gerekir. Sponsor evrakları da bu doğrultuda hazırlanmalı, Romanya seyahatinde karşılanması gerekecek olan maddi yükümlülüklerin sponsora ait olduğunu bildiren ek yazı da Romanya turistik vize evraklarının içerisinde yer almalıdır.

Romanya Turistik Vize Başvuruları

Romanya turistik vize başvurusu yapacak kişiler kendilerinden talep edilen belgeleri doğru ve tam bir şekilde sunmak zorundadır. Bununla birlikte ilave evrak talep edilmesi veya kişinin mülakata çağırılması da söz konusu olabilir. Romanya vize başvurusu için Yedi Vize Turizm’e giderek başvuru işlemlerinizi hemen başlatabilir, kısa sürede Romanya turistik vize sahibi olabilirsiniz.

Yedi Vize Turizm, dosyanızın yasal kurallarla ve uluslararası vize şartlarıyla uyumlu olması için titiz bir çalışma yürütecek, tüm belgelerinizi dikkatle inceleyip dosya hazırlama ve başvuru aşamasında size profesyonel anlamda destek verecektir.

Turistik Vize Romanya
Romanya Turistik Vize

Romanya Ticari Vize

Romanya Ticari Vize, ticari bir amaçla Romanya’ya seyahat edecek olan kişilerin sahip olması gereken izin belgesidir. Romanya ticari vize başvurusu için Romanya ticari vize evrakları eksiksiz olarak konsolosluğa iletilmelidir.

Romanya Ticari Vize İçin Gereken Evraklar;

 • Vize Talep Dilekçesi: İngilizce yazılmış olmalıdır. Konsolosluğa hitaben, şirketin antetli kağıdına yazılmalı, imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Pasaport: Seyahat bitişinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi bulunmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: İki adet, 35×45 mm ölçülerinde, beyaz fonda çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf gerekir.
 • Ticari Davetiye: Davetiye gönderen şahsın kimlik kartı ve pasaport fotokopileriyle beraber şirketin antetli kağıdına yazılmalıdır. Davet mektubunda davet edilen kişinin seyahat ve konaklama masraflarının karşılanacağı beyan edilmelidir. Seyahat edecek kişilerin pasaport numaraları, isim-soyisim bilgileri, seyahat tarihleri ve seyahat amacı mutlaka yazılmalıdır.

Bu evrakların Romence ya da İngilizce dillerinden birine hatasız olarak çevrilmesi ve E-VISA sistemine girilebilmesi için dijital ortama aktarılması gerekir.

Romanya Ticari Vize İçin Gereken Mesleki Evraklar;

 • Şirket Evrakları: Tüm evraklar güncel olmalıdır. Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesinin orijinali, Vergi Levhası ve imza sirküleri fotokopilerinin evrakların arasında yer alması gerekir.
 • SGK/BAĞ-KUR Hizmet Dökümleri
 • Şirketin son 3 aylık, minimum 2500TL bakiyeli bakiyesi bulunan, imzalı ve kaşeli banka hesap dökümü
 • Araç ruhsatı, tapu, kira fotokopileri
 • Kimlik fotokopisi
 • Son 3 aylık, imzalı ve kaşeli orijinal maaş bordrosu
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi

Romanya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Ticari bir amaç doğrultusunda Romanya seyahatine çıkmayı planlıyorsanız Romanya vizesine ihtiyacınız olacaktır. Bu vizeye sahip olabilmeniz için başvuruda bulunmanız ve bir dizi Romanya ticari vize işlemleri yapmanız gerekecektir. Yedi Vize Turizm, prosedürlerle sizin yerinize ilgilenecek ve tüm gelişmelerden sizi ânında haberdar edecektir.

Romanya ticari vizesi hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek ve profesyonel vize merkezimiz aracılığıyla başvuru yaparak kolay bir şekilde Romanya ticari vizenize kavuşmak için Yedi Vize Turizm ile iletişime geçebilirsiniz. Deneyimli kadromuz evraklarınızın kontrolünü sağlayacak, başvuru sürecinde gereken desteği vererek size en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Ticari Vize Romanya
Romanya Ticari Vize

Romanya Aile ve Arkadaş Vizesi

Romanya Aile Ve Arkadaş Vizesi adından da belli olduğu gibi, Romanya’ya akrabalarını ve arkadaşlarını ziyaret edebilmek amacıyla seyahat edecek olanların alması gereken bir izin belgesidir. Romanya’ya bu amaçla giriş yapmak isteyen Türk vatandaşları, bunun için Romanya aile ve arkadaş vizesi almak zorundadır.

Romanya aile ve arkadaş Vizesi başvurusu için çeşitli evraklar istenmektedir ve tüm bu evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Çünkü Romanya ziyaret vizesi alabilmek belge ve evrakların tam olmasına bağlıdır. Bu vize türü, “C Tipi kısa süreli vize” kapsamındadır.

Romanya Aile ve Arkadaş Vizesi İçin Gereken Evraklar

Romanya aile ve arkadaş vizesi evrakları aşağıda sıralanmıştır:

 • Davet Mektubu: Romanya’da yaşayan aile bireyi ya da arkadaş, başvuru sahibinin adına davet mektubu düzenlemelidir., Romanya aile ve arkadaş vizesi başvurusunda bulunabilmek için bu mektubun aslı gereklidir. Davet mektubu, davet eden kişinin kimlik ve pasaport fotokopisiyle desteklenmiş olmalı, noterden de onay almalıdır.
 • Pasaport: Vizenin bitiş tarihinden başlayarak minimum 6 ay geçerli olan; Romanya Vize işlemleri için üzerinde en az 2 adet boş sayfası bulunan, yıpranmamış, 10 yıldan eski olmayan pasaportla birlikte bu pasaporta ait kimlik bilgilerinin yer aldığı ilk sayfanın da fotokopisi gerekmektedir.
 • 2 adet, beyaz fonda çekilen biyometrik fotoğrafınız (Güncel tarihli olmalıdır.)
 • Romanya e-vize başvuru formu (Bu formun doldurulmasında Yedi Vize Turizm size yardımcı olacaktır.)
 • Vize harcınızın ödenmiş olduğuna dair belge
 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 • Son 3 aylık maaş bordronuz
 • Bakiyesi en az 5.000 TL olan banka hesabınızın son 3 aylık dökümü (Islak imza, banka kaşesi ve banka imza sirkülerinin de olması zorunludur.) Eğer Romanya vize işlemlerini İzmir veya Ankara’dan gerçekleştiriyorsanız banka hesap bilgilerinizi gösteren belgelerinizi son 2 ayda almış olmanız lazımdır.
 • Bağ-Kur/ SGK hizmet dökümünüz
 • SGK İşe Giriş Belgeniz

Bununla birlikte meslek bilgilerinizi ve güncel çalışma durumunuzu gösteren belgeleri de ibraz etmeniz gerekecektir. Bu kapsamda;

 • İş yerinize ait faaliyet belgesinin aslını,
 • Sicil Gazetesini,
 • Vergi levhasını,
 • İmza sirkülerinin fotokopilerini,
 • Çalıştığınız kurumdan almış olduğunuz antetli kağıtta yazılmış ıslak imzalı ve kaşeli izin belgenizi,
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğini,
 • Romanya’ya gerçekleştireceğiniz seyahatin amacı, tarih aralıkları ve diğer bilgileri içeren bir dilekçe ile birlikte evraklarınızın arasına eklemelisiniz.

Romanya Aile ve Arkadaş Vize Başvurusu

Romanya’ya ailesini ve arkadaşlarını ziyaret etmek için seyahat edecek olanlar Romanya aile ve arkadaş vizesi almakla yükümlüdür. Bu vize için ziyarette bulunacakları kişi tarafından düzenlenen noter tasdikli davet mektubuna ihtiyaç vardır. Bu vize türüne başvuru yapacak olan öğrenciler ise birinci derece akrabasının sponsorluğunda başvuru yapabilir.

Bunun için sponsor olacak kişinin mesleki durumunu gösteren evrak hazırlanması şarttır. Devlet memurlarının, başka işlerde çalışanların, şirket sahiplerinin ve emeklilerin hazırlaması gereken belgeler farklı olacaktır. Öğrencinin eğitim gördüğü okuldan alınan öğrenci belgesinin de başvuru evrakları içerisine dahil edilmesi gerekir.

Yukarıda yazılı olan evraklar hazırlandıktan sonra Yedi Vize Turizm’e iletilir, böylelikle Romanya aile ve arkadaş vizesi alma süreci başlamış olur. Evraklarınız uzman kadromuz tarafından incelenecek, eksik bir evrak varsa konuyla ilgili bilgilendirme sağlanacak, Romanya vize randevusu hakkında gerekli bilgiler tarafınıza iletilecek, online form doldurulması ve evrakların taranıp işleme alınması konularında da Yedi Vize Turizm gereken desteği sağlayacaktır.

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Romanya
Romanya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Romanya Vizesi Gerekli Evraklar

Romanya vizesi alabilmek için, talep edilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde sunmak gereklidir. Evraklarında herhangi bir yanlışlık ve eksiklik kişilerin Romanya vize başvurusu reddedilecektir. Bu kişilerin evraklarını yeniden düzenleyerek ikinci kez başvuru yapması talep edilecektir.

Bu durumda Romanya vize işlemleri en baştan gerçekleştirilecek ve bu da kişiye zaman kaybettirecektir. İşte böyle bir şeyin meydana gelmemesi için profesyonel bir yardım almak gereklidir. Yedi Vize Turizm deneyimli kadrosuyla bu hususta kaliteli hizmet vermektedir.

Romanya Vizesi Evrakları ve Belgeleri

Romanya vizesi almak isteyen kişi; Romanya seyahatinin amacı doğrultusunda çeşitli belgeleri ibraz edecektir. Her başvuru sahibinden istenen ortak belgelerin yanı sıra; kişinin eğitim, meslekî ve ekonomik durumuna bağlı olarak kendisinden ilave belgeler talep edilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Romanya ticari vize, Romanya turistik vize, Romanya aile ve arkadaş vizesi; özetle tüm Romanya vize türlerinden herhangi birine sahip olmak için ilgili evrak ve belgelerin teslimatını eksiksiz gerçekleştirmek şarttır. Romanya vizesi için istenen belgeler şu şekildedir:

 • Romanya Vizesi Başvuru Formu: Bu form internet üzerinden doldurulmaktadır. Eksiksiz doldurulması ve diğer evraklardaki bilgilerle örtüşmesi gerekmektedir.
 • Vize Talep Dilekçesi: İngilizce olarak yazılmalıdır. Seyahat süresi, seyahat planı ve sebebi hakkında açıklayıcı bilgi içermelidir.
 • Pasaport: Vize bitişinden sonra en az 6 ay geçerliliği ve en az mutlaka 2 boş sayfası bulunan, kimlikle aynı bilgileri ihtiva eden bir pasaport sunulmalıdır.
 • Biyometrik Fotoğraf: Beyaz fonda çekilmiş ve güncel tarihli olmalıdır.
 • Banka Hesap Dökümü: Son 3 aylık olmalı; kaşe, ıslak imza ve yetkilinin imza sirkülerini taşımalıdır.
 • Gelir Belgeleri: Son 3 aya ait kira gelirleri, maaş bordrosu vb. belgeler bunlardandır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: İkâmet kaydını, aile bağlarını da içermelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Pasaport bilgilerini teyid eder nitelikte olmalıdır.
 • Seyahat Rezervasyonları: Konaklama ve uçuş bilgilerinin tarihler net olarak gözükecek şekilde yazılı olduğu belgeler dosyaya eklenmelidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Uluslararası seyahat özelliklerini ihtiva eden poliçe dosyada yer almalıdır.
 • Romanya vize ücretinin ödendiğine dair dekont

Romanya Vizesi İçin Gereken Mesleki Evraklar

Şirket Evrakları

 • Güncel tarihli Vergi Levhası
 • Sicil Gazetesi
 • İmza Sirküleri Fotokopileri
 • Faaliyet Belgesi
 • İşveren olarak başvuruluyorsa 4B Hizmet Dökümü
 • Çalışan olarak başvuruluyorsa 4A Hizmet dökümü

Diğer Evraklar

Emekliler İçin Ek Evraklar:

 • Emeklilik kartı fotokopisi
 • Emekli maaş cüzdanı
 • Emekli olunan kurumdan alınacak yazı

Memurlar İçin Ek Evraklar:

 • Başvuru sahibinin çalıştığı kurum tarafından verilen görev ve izin belgesi
 • Görev kimlik kartının fotokopisi

Kaşeli, imzalı, son 3 aya ait orijinal maaş bordrosu

Öğrenciler İçin Ek Evraklar:

 • Eğitim alınan kurum tarafından verilecek güncel, orijinal eğitim belgesi
 • 18 yaş altı başvuru sahipleri için noterden onaylı izin belgesi

Çiftçiler İçin Ek Evraklar:

 • Bağlı bulunulan Ziraat Odası’ndan alınacak sicil kaydı
 • -varsa- gelir elde edilen ürün ve toprağa dair belgeler
Vize Evrakları Ve Belgeleri Romanya
Romanya Vize Evrakları Ve Belgeleri

Romanya Vizesi Dilekçe Örneği

Romanya vize dilekçesi, adı üstünde Romanya vizesi için başvuruda bulunan kişilerin Romanya vize başvurusu yaparken sunması gerekli olan belgelerden biridir. Romanya vize talep dilekçesi; hangi Romanya vize türüne başvuruluyorsa o amaç doğrultusunda yazılmalıdır.

Romanya vizesi için dilekçe yazılırken birtakım hususların göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu dilekçe Romanya Konsolosluğu’una hitaben İngilizce olarak yazılır. Dilekçede Romanya seyahatinin başlangıç ve bitiş tarihleri net olarak bildirilmelidir. Romanya seyahati süresince masrafların kim tarafından karşılanacağı da yazılmalıdır. Masrafların karşılanacağı konusunda yeterli teminat sunulmalıdır.

Romanya ticari vize, Romanya turistik vize, Romanya aile ve arkadaş vizesi gibi hangi vize türü için başvuru yapılıyorsa seyahatin amacını o yönde tafsilatlı olarak açıklamalıdır. Dilekçede yer verilen bilgiler, konsolosluğa sunulacak evraklarla tezat teşkil etmemelidir. Uçak biletinin (gidiş-dönüş) ve rezervasyon tarihinin, Romanya’da kalış süreniz ve giriş-çıkış tarihleriniz ile aynı olması gerekmektedir.

Uyuşmazlık olması durumunda gönderdiğiniz Romanya vize dilekçesi değerlendirilmez. Romanya vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için yazılan dilekçede herhangi bir eksik veya yanlış bilgi olmamalıdır.

Romanya Dilekçe Örneği İçeriği

__/____/…____ (Tarih yazılacaktır.)

To the Romanian Consulate;

I would like to travel to Romania between DD / MM / YY / DD / MM / YY for commercial purposes.

All travel costs will belong to me. I will not stay longer than the dates I have specified in Romania.

I request a multi-entry visa for a commercial visit to Romania.

I present to your information. Best regards,

Name surname

Signature – seal, if any

Home address:

Phone number:

Romanya Dilekçesi İçin Genel Taslak

 • Romanya’ya giriş ve çıkış tarihleri
 • Seyahat amacı (turistik, ticari, diplomatik…)
 • Romanya gezisinin sponsoru varsa isim-soyisim ve unvan bilgileri, yoksa masrafların size ait olduğunun beyanı
 • Dilekçeyi yazdığınız günün tarihi
 • İsminiz-soyisminiz
 • İmza
 • Telefon numarası
 • Ev adresi
 • Romanya’da belirtmiş olduğunuz süreden daha fazla kalmayacağınıza dair açıklama
 • Romanya’yı ticari bir amaçla ziyaret edecekseniz maaşınızı bildirmeniz ve bunu somut olarak belgelemeniz gerekir.

Romanya vize dilekçesi ve Romanya vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi Yedi Vize Turizm’den öğrenebilirsiniz.

Vizesi Dilekçe Örneği Romanya
Romanya Vizesi Dilekçe Örneği

Romanya Vize Formu

Romanya Vize Formu; Romanya vize başvurusu sırasında herhangi bir problemle karşılaşmamak için eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvurunun işleme alınabilmesi için bu formun doldurulması gerekmektedir. Formda yer alan bilgiler evraklarla uyuşmalıdır. Aksi takdirde Romanya vizesi alınamayacaktır. Romanya vize evrakları ve belgelerinden biri de bu formdur.

Bu form; Romanya Konsolosluğu’na Romanya vize başvurusu yapan adayların tanınması, kişisel, meslekî ve iletişim bilgilerinin arşivlenmesi için kullanılır. Romanya vize formu doldururken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Romanya Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya vize formu şahsın kendisi tarafından doldurulabileceği gibi, başvurulan vize merkezi aracılığıyla da doldurulabilir. Profesyonel bir vize merkezine başvurup, formun sizin adınıza doldurulmasını sağlamak herhangi bir sorun oluşmaması için daha iyi bir tercih olacaktır. Form doldurma işlemi, Romanya vize başvurusunun ilk aşamalarından biridir.

Romanya vize başvuruları için online bir platform kurulmuştur. Şahıslar Romanya vize başvurularını söz konusu bu platformdan gerçekleştirmektedir. Burada gerekli evrakların sisteme taratılması lazımdır. Yedi Vize Turizm, Romanya vize formu doldurma ve Romanya vize başvurusu yapma konusunda profesyonel destek sunmaktadır.

Form doldurma işlemi sırasında yapılacak bir hatanın veya eksik bırakılacak bir yerin, başvuru reddine sebep olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle alanında uzman bir ekipten en sağlıklısı olacaktır. İşte Yedi Vize Turizm, size bu konuda tam destek sunacak tecrübeli kadroya sahiptir.

Romanya vize formu doldurulurken çok dikkatli olunmalıdır. Girilen bilgilerin evraklarla teyit edilmesi gerekecektir. Yapılan bir hata konsolosluğun başvurunuzu reddetmesine yol açacaktır. Bu sebeple forma girilen tüm bilgilerin hatasız olmasına özen gösterilmelidir. Detaylı bilgi Yedi Vize Turizm’den edinilebilir.

Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenen 35×45 mm boyutlarındaki biyometrik fotoğraf, vize formunun ilgili bölümüne yapıştırılmalıdır. Formu imzalama işlemi de unutulmamalıdır. Atılacak imza pasaporttaki imzayla aynı olmalıdır. Romanya vize başvuru formları Konsolosluklardan, Romanya Konsolosluklarının web sitelerinden ya da vize merkezlerinden alınabilir.

Romanya vize formuna yazılması gereken bilgiler şunlardır:

 • Pasaporttaki isim-soyisim
 • Doğum tarihi (gün/ay/yıl formatında)
 • Pasaportta yazılı doğum tarihi
 • Başvuru sahibinin doğduğu ülke, vatandaşı olduğu ülke, cinsiyeti, medeni durumu
 • Yasal velinin/vasinin bilgileri (Form yasal vasi atanan yahut 18 yaşın altında olan bir kişi için doldurulmaktaysa)
 • Pasaport numarası ve kimlik numarası
 • Pasaportun bitiş tarihi
 • Başvuru sahibinin ev adresi, mail adresi, telefon numarası, mesleği,
 • Başvuru yapan kişinin çalıştığı veya sahibi olduğu şirketin unvanı, adresi, telefonu
 • Vize giriş sayısı
 • Transit veya planlanan kalma süresi
 • Romanya’ya hangi tarihte giriş hangi tarihte çıkış yapılacağı
 • -Varsa- davet eden kişinin ad-soyad, telefon, mail ve ev adresii
 • Masrafları kimin karşılayacağına yönelik beyanat
Vize Formu Romanya
Romanya Vize Formu

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya Konsolosluğu’nca talep edilen Romanya vizesi evraklarını ve belgelerini eksiksiz bir şekilde hazırlayıp Romanya vize başvurusu yaptıktan sonra ne zaman sonuçlanacağı konusunda net bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak yaklaşık 5-15 iş günü içerisinde sonuçlanacağı ifade edilebilir.

Fakat ülkemizin ve Romanya’nın tatil günlerinde Romanya Büyükelçiliği ve Romanya Konsolosluğu kapalıdır. Bu tarihlerden hemen önce başvuru yaptıysanız, tatil sonrası yoğunluğa bağlı olarak başvurunuzun sonuçlanması biraz daha zaman alabilir. Ayrıca ek belgeler talep edilmesi durumunda da başvurunuz daha geç sonuçlanabilir.

Romanya vizesi alacak olanların, başvurusunu Romanya seyahatinden en az 20-30 gün önce yapmaları önerilir. Böylelikle muhtemel bir sorun yaşama olasılığı kalmayacaktır. Seyahat tarihinizden önce Romanya vizenizin elinizde olmasını istiyorsanız bunu ihmal etmemeli ve Romanya başvuru işlemleri hususunda erken davranmaya özen göstermelisiniz.

Romanya Vize Başvuruları Neden Geç Sonuçlanır?

Romanya vize başvurusunda bulunanlar, tabii ki başvurularının en kısa sürede sonuçlanmasını arzu ederler. Fakat bazı etkenler bu sürecin biraz uzamasına yol açabilmektedir. Eğer başvuru formundaki bilgilerden bazılarında yanlışlık veya eksiklik meydana geldiyse konsolosluk yetkilileri bu formun yeniden doldurulmasını ve tekrar randevu alınmasını isteyecektir.

Bu ise Romanya vize başvurusunun beklenen tarihten daha geç neticelenmesine neden olacaktır. Seyahat tarihinin yakın olması halinde bu husus dezavantaj oluşturacaktır. Evraklarda eksiklik olması ya da Romanya Konsolosluğu tarafından ek belgelerin talep edilmesi, başvurunun sonuçlanma tarihini etkileyecektir.

Romanya Vizesi Almanın En Hızlı Yolu

Romanya vizenizi en hızlı şekilde almak istiyorsanız gereksiz yere zaman kaybetmemek için profesyonel bir vize merkezinden yardım almalısınız. İşte Yedi Vize Turizm, bunun için başvurabileceğiniz prestijli bir firma olarak, Romanya vize işlemleri ve diğer onlarca ülkenin vize işlemleri için hizmet vermektedir. Profesyonel kadrosuyla Yedi Vize Turizm, gereken işlemleri sizin adınıza gerçekleştirerek bu sürecin olumlu bir şekilde sonuçlanmasına yardım edecektir.

Kolayca Romanya vizesi almak için Yedi Vize Turizm’e başvurmanız yeterlidir. Ekibimiz evraklarınızın kontrolü, başvuru formunun doldurulması, vize randevusu alma ve diğer tüm işlemlerde size destek olarak sürecin en kısa zamanda tamamlanmasını sağlayacaktır.

Vizesi Kaç Günde Çıkar Romanya
Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar

Romanya Vize Ücreti

Her ülkenin vize ücretleri farklılık göstermektedir. Romanya Vize Ücreti de başvuruda bulunulan vize türüne göre değişecektir. Mesela Romanya turistik vize ücreti ile Romanya ticari vize ücreti arasında fark olacaktır. Romanya vizesine hem hızlı bir şekilde hem de uygun fiyata sahip olmak istiyorsanız Yedi Vize Turizm ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Alanında profesyonel hizmetler sunan Yedi Vize Turizm, bu hususta en ufak bir sorun çıkmaması için Romanya vize başvuru sürecinde gerekli işlemleri titizlikle gerçekleştirecektir.

Romanya Vizesi Türleri

Farklı seyahat amaçlarına göre belirlenen Romanya vize türleri şu şekilde tasnif edilebilir:

 • Havaalanı transit vizesi (Romanya A tipi vize)
 • Transit vize (Romanya B tipi vize)
 • Kısa süreli vize (Romanya C Tipi vize)
 • Turist Vizesi (Romanya C/TU vize)
 • Ziyaret Vizesi (Romanya C/VV vizesi)
 • Ticari Vize (Romanya C/A vizesi)
 • Nakliye Vizesi (Romanya C/TR vizesi)
 • Spor faaliyetleri için vize (Romanya C/SP vizesi)
 • Bilimsel, kısa süreli tıbbi tedavi, kültürel, insani veya diğer faaliyetler vizesi (Romanya C/ZA vizesi)
 • Romanya D Tipi Vize
 • Romanya E-Vize

Romanya Vize Ücreti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Romanya vize işlemleri için Yedi Vize Turizm’e başvurduğunuzda gerekli ücreti ofisimize gelerek veya banka hesaplarımız aracılığıyla ödeyebilirsiniz. Ödediğiniz ücret Romanya Konsolosluğu’na iletilecektir. Ödemeler TL veya döviz cinsinden alınmaktadır.

Güncel Romanya vize ücretleri ile ilgili detaylı bilgi almak, 2024 Romanya vize ücreti ne kadar? Sorunuza cevap bulmak için Yedi Vize Turizm ile iletişime geçebilirsiniz. Buna ilaveten Romanya vizesi hakkında merak ettiğiniz her şeyi Yedi Vize Turizm sayesinde ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Firmamızın deneyimli ekibi tüm sorularınızı doyurucu bir şekilde cevaplayacak, aklınızda herhangi bir soru işareti bırakmayacaktır. Hem 2024 Romanya vize ücretleri hem de Romanya vize başvurusu ile ilgili tüm konular firmamızın uzman personelleri tarafından size aktarılacaktır.

Siz de Romanya vizesi ile ilgili en güncel ve doğru bilgilere ulaşmak, zamanınızı ve paranızı boşa harcamadan hızlı ve kolay bir şekilde Romanya vizesine sahip olmak istiyorsanız binlerce kişinin vize ihtiyaçlarında tercih sebebi olan, zengin bilgi birikimi ve yılların tecrübesiyle hizmet veren Yedi Vize Turizm’e müracaat edebilirsiniz. Romanya vize fiyatları dahil her türlü konuda sizi en ince ayrıntısına kadar bilgilendirecek olan Yedi Vize Turizm, vize başvurusunda size profesyonel destek sunacaktır.

Vize Ücreti Romanya
Romanya Vize Ücreti

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya Vizesi Nasıl Alınır? Sorusu en çok merak edilen sorulardan biridir. Firmamız vize işlemlerinizde ve aklınızdaki sorunları gidermek adına sizlere en iyi hizmeti sunmaktadır. Romanya Konsolosluğu Vize başvurularını yetkili merkezler aracılığıyla almaktadır. Firmamız, pek çok ülke vizesinde olduğu gibi Romanya vizesinde de yetki sahibidir. Yedi Vize Turizm ise Romanya Vizesi ile işbirliği hâlinde çalışmaktadır.

Profesyonel ekibimiz, ihtiyacınız olan vize türüne göre hazırlamanız gereken Romanya vize evrakları konusunda sizi bilgilendirecek ve tüm süreç boyunca sizin yanınızda olacaktır. Böylelikle yapılan Romanya vize başvurusu çok kısa bir zamanda sonuçlanacak ve istediğiniz Romanya vizesini elde etmeniz mümkün hale gelecektir.

Romanya Vizesi Başvuru Türleri

Romanya’ya seyahat edebilmek için ihtiyacınız olan vizeler, farklı türlere ayrılmaktadır. Romanya vize türleri şu şekilde gruplandırılabilir:

 • Öğrenci Vizesi
 • Ticari Vize
 • Turistik Vize
 • Aile ve Arkadaş Vizesi
 • Erasmus Vizesi
 • Kültürel ve Sportif Faaliyet Vizesi

A Tipi vize: Havaalanı transit vizesi olarak da bilinen bu vize türü, Romanya Konsolosluğu tarafından verilir. Romanya’dan farklı bir ülkeye geçecek olan kişilerin o ülkenin uçağına binene kadar Romanya havaalanında geçireceği zaman için tahsis edilmektedir.

B Tipi vize: Bu vizeye Transit vizesi denir. Romanya’yı transit geçecek olanlara verilir. Bu kişiler Romanya’da toplam 5 gün konaklama hakkına sahip olurlar.

C Tipi vize: Bu vize türü kısa süreli Romanya seyahatleri içindir. Bu vize türünde konaklama süresi yalnızca 90 gün ile sınırlıdır.

D Tipi vize: Uzun süreli Romanya vizesi olup, mesleki, ticari, ekonomik, eğitim, iş, bilimsel ve dini faaliyetler için Romanya’ya seyahat edip uzun bir süre kalmayı planlayan kişilerin alacağı vize türüdür. Uzun süreli oturum vizesi alabilmek için konsolosluk başvurusundan önce Romanya Göçmen Bürosu / Romanya İçişleri Bakanlığı’ndan ön onay alınması gerekmektedir.

Vizesi Nasıl Alınır Romanya
Romanya Vizesi Nasıl Alınır

Romanya Vizesi Almak İçin Neden Yedi Vize Turizm’i Seçmelisiniz?

20 yılı aşkın bir zamandır dünya çapında hizmet vermekte olan VSF Global, Romanya vize işlemleri konusunda yetkilidir. İşte Yedi Vize Turizm’in hizmetleri de elçilik ile koordinelidir. Romanya vize sürecini sağlıklı bir şekilde yöneten ve Romanya vizesi almak isteyenlerin beklentilerini en iyi şekilde karşılayan Yedi Vize Turizm, Romanya vize başvurusu için ne gerekiyorsa yapmakta, sürecin bizzat takipçisi olmaktadır. Sizde Romanya Vizesi Nasıl Alınır? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız doğru adrestesiniz.

Kısa sürede Romanya vizesine sahip olmak ve Romanya’da bulunan sevdiklerinize kavuşmak, Romanya’daki işlerinize bir an önce başlamak için Yedi Vize Turizm ile iletişime geçebilirsiniz. Romanya vizesi için profesyonel destek sağlayan Yedi Vize Turizm, tüm işlemleri titizlikle gerçekleştirmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Romanya Vizesi Nasıl Alınmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti’nden Romanya’ya seyahat etmek isteyenlerin öncelikle bir vize belgesine ihtiyaçları vardır. Bu belge ise Romanya Başkonsolosluğu, Romanya Büyükelçiliği, Romanya Fahri konsoloslukları ya da Yedi Vize aracılığıyla alınabilmektedir.

Romanya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Romanya vizesi alınırken özellikle ilgili kuruma seyahat nedenini açık bir şekilde belirtmesi gerekmektedir. Ayrıca vize işlemleri sırasında talep edilen belgelerin de eksiksiz bir şekilde dosyalanması önemlidir.

Romanya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesine sahip olabilmek için Romanya’da ikamet eden bir tanıdık, akraba ya da aileden birinin davetiyesi gerekmektedir.

Davetiyeli Romanya Vizesi?

Romanya’da yaşam süren arkadaş, tanıdık, akraba ya da aile fertleri tarafından davetiye alarak, Davetiyeli Romanya Vizesi ile ülkeye seyahat gerçekleştirilebilmektedir.

Romanya Konsolosluğundan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Türkiye’den Romanya’ya seyahat etmek için öncelikle Romanya Konsolosluğu’nun internet sayfası üzerinden online başvuru yapmak gerekmektedir. Bu sayede alınan randevu ile vize işlemleri için ilk adım atılabilir.

Romanya Konsolosluğunda Vize İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Türkiye’den Romanya’ya seyahat etmek için gerekli olan vize belgesinin işlemleri yaklaşık olarak 5 ila 15 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre de değişebilir.

Romanya Büyükelçiliğinden Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Romanya Büyükelçiliği’ne bizzat giderek ya da internet sayfası üzerinden e-randevu şeklinde vize randevusu alabilmek mümkündür. Ayrıca Yedi Vize aracılığıyla da vize randevusu alınabilir.

Romanya Büyükelçiliğinin Görevleri Nelerdir?

Türkiye’de yaşamakta olan Romanya vatandaşlarının güvenliği, noter ve nüfus işlemleri, vize seyahat belgeleri, diplomatik işlemleri ve mülk-mal izlemeleri Romanya Büyükelçiliği’nin görevleri arasındadır.

Romanya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’den Romanya’ya fuar, konferans, iş görüşmesi, çalışma gibi nedenlerle seyahat edenlerin mutlaka seyahat nedenine uygun olarak Romanya Ticari Vizesi alması gerekmektedir.

Romanya Ticari Vizesi Alırken Davetiye Kullanmam Şart Mı?

Romanya’ya seyahat nedeni eğer ticari amaçlıysa, ticari vize almak için gereken evraklar arasında davetiye mektubu da yer almaktadır. Bu nedenle davetiye almadan Romanya’ya ticari seyahat gerçekleşemez.

Romanya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya turistik vizesine sahip olabilmek için öncelikle Romanya Başkonsolosluğu, Romanya Büyükelçiliği ya da Romanya fahri konsolosluklarından ticari vize başvurusu yapmak gerekmektedir.

Romanya Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya turistik vize işlemleri yaklaşık olarak 5 ila 15 iş günü aralığında sürmektedir. Bu süre turistik vize için de gereklidir.

Romanya Vize Başvurusu Nereden Yapılır 2021?

Romanya vize başvurusu yapmak için Türkiye’de yer alan Romanya fahri konsoloslukları, Romanya Büyükelçiliği ya da Romanya Başkonsolosluğu’na vize başvuru yapılmaktadır.

Romanya Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Romanya vize başvurusu yaparken özellikle seyahat nedeni için talep edilen belge ve evrakların eksiksiz bir şekilde toplanmasına mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

Romanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Romanya vize başvuru formu Romanya Konsolosluğu’nun internet sitesi üzerinden çıktı alarak ya da konsolosluklara doğrudan gidilerek doldurulabilir. Ayrıda Yedi Vize ekibi aracılığıyla da formu kolay bir şekilde doldurabilirsiniz.

Romanya Vize Başvuru Formu Hangi Dille Doldurulmalıdır?

Romanya vize başvuru formu için tercih edilebilecek diller İngilizce ve Romence olmaktadır. Bunların dışında ise diğer diller başvuru formu için geçerli sayılmamaktadır.

Romanya Vize Başvuru Formu Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Romanya vize başvuru formu doldururken mutlaka tükenmez kalemle doldurmak ve harfleri büyük olarak yazmak gerekmektedir. Ayrıca ifadelerin de net bir şekilde yazılması önemlidir.

Romanya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır 2021?

Romanya vize işlemleri, Türkiye’de yer alan Romanya Başkonsolosluğu ve Romanya Büyükelçiliği’nin yanı sıra Yedi Vize ekibi aracılığıyla da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Romanya Vize İşlemleri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Romanya vize işlemleri sırasında özellikle talep edilen belgelerin kuruma eksiksiz bir şekilde teslimi önemlidir. Ayrıca seyahat planlaması ve vize çıkış sürecini de düşünmek gerekir.

Romanya Vize Randevusu Nasıl Alınır 2021?

Romanya vize randevusu, Romanya Başkonsolosluğu’nun internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde alınabilmektedir. Ayrıca şahıslar doğrudan konsolosluk binasına giderek de randevu alabilirler.

Romanya Vize Randevusu Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Romanya seyahati için gereken vize randevusu alım sırasında, özellikle konsoloslukların açık olduğu saatlere ve gidilebilecek gün seçilmesine dikkat etmek gerekmektedir.

Romanya Vize Ücreti 2021?

Türkiye’den Romanya’ya seyahat edebilmek için gereken vize belgesi karşılığında vize ücreti verilmektedir. Dilerseniz tüm işlemlerde sizlere Yedi Vize ekibi yardımcı olmaktadır.

Romanya Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Romanya’ya seyahat edebilmek için gereken vize belgesi ücreti, Romanya Konsolosluğu’na, Romanya Büyükelçiliği’ne ya da başkonsolosluğa yatırılabilmektedir. Ayrıca Yedi Vize’ye de kolay bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Romanya Vizesi Dilekçe Örneği Nedir?

Romanya’ya seyahat etmek için gereken evraklar arasında bir de vize dilekçesi yer almaktadır. Bu dilekçe resmi bir evrak olduğu için yazımı sırasında sorun olmaması adına dilekçe örneğinden fayda sağlanmaktadır.

Romanya Vizesi Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır?

Romanya vizesi dilekçesi yazarken, mutlaka tarihin belirtilmesi gerekmektedir. Ad, soyad ve pasaport numarasının yanı sıra seyahat tarihlerinin de mutlaka yer alması şarttır.

Romanya Vize Dilekçesi Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Türkiye Cumhuriyeti’nden Romanya’ya yapılacak seyahatlerde gerekli olan vize dilekçesinin yazımında sadece İngilizce tercih edilmektedir. Haricinde yazılan dilekçeler ise geçerli sayılmaz.

Romanya Vizesi İçin Gerekli Evrak Ve Belgeler 2021?

Romanya vizesi için gerekli evraklar ve belgeler arasında, 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, emekli olanların emekli kartı, öğrencilerin öğrenci belgesi ve güncel pasaport şarttır.

Romanya Vizesi Gerekli Dokümanlar Nelerdir?

Romanya vizesi için gerekli olan dokümanlar arasında başlıca hesap dökümü gelmektedir. Özellikle seyahat türüne göre gerekli olan vize türlerinde, hesaptaki paranın miktarı önem taşımaktadır.

Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2021?

Türkiye’den Romanya’ya seyahat etmek için zorunlu olan vize belgesinin çıkması 5 ila 15 gün arasında değişmektedir. Bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir.

Romanya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Romanya vizesinin sonuçlanması yaklaşık olarak 5 ve 15 iş günü arasında değişebilmektedir. Fakat bazı durumlarda ek belgelerin istenmesi, bu süreyi uzatabilir.

Romanya Redde İtiraz Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya’ya yapılan vize başvurusunun onay almaması durumunda, vize başvurusunun reddi için dilekçe imkanı bulunmaktadır. Bu haktan faydalanarak dilekçeyle redde itiraz için başvurabilirsiniz.

Romanya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır? 

Romanya çalışma vizesine sahip olabilmek için öncelikle Romanya’daki bir kurum ya da kuruluştan davetiye almak gerekmektedir. Ayrıca çalışma vizesi için gereken belgeler de başvuru sırasında konsolosluklara teslim edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
Whatsapp
Hemen Ara
Başvuru Formu
Ülkeler