Vizesi İskoçya

İskoçya Vizesi Nasıl Alınır 2024?

İskoçya Vizesi Nasıl Alınır 2024? Viski denince akla ilk gelen ülke İskoçya’ ya seyahat planınız varsa İskoçya vizesi almanız gerekiyor. Cennet gibi doğasıyla, yağmurlu havası, ihtişamlı şato ve kaleleriyle, kilit etekleriyle ve gaydası ile mutlaka görülmesi gereken bir ülkedir. İskoç viskisini hemen hemen her köyde bulabilirsiniz. Adeta kültürel bir miras olan ülkenin vizesi ise sanılanın aksine Schengen vizesi ile aynı değildir.

Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya ülkelerine seyahat yapılabilmesi için alınan vize “İngiltere vizesi” olmak zorundadır. Bordo pasaport hamillerinde olduğu gibi yeşil pasaportlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu ülkeye seyahat gerçekleştirebilmek için bu vizelerden almak zorundadır.

İçindekiler

İskoçya Vizesinden Kimler Muaftır?

Kültür cenneti İskoçya’ ya seyahat etmek isteyen siyah veya diplomatik pasaport sahibi olarak nitelendirilebilecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, kısa süreli olan vize tipleri için 6 ay içinde 90 günü aşmamak kaydıyla yapacakları seyahatlerde vize muafiyetine sahiptir. İskoçya vizesi konusunda muafiyet yaşayabilen bu vatandaşlar yine de İskoçya üzerinden başka bir ülkeye aktarma yapacaklarsa bu durum değişir.

Böyle bir planı olan vatandaşların transit vize alabilmek adına doğrudan Birleşik Krallık Başkonsolosluğu’na başvuru yapması şarttır. Fakat İskoçya seyahatini ardından geçilecek olan ülkenin sahip olduğu vize prosedürleri yerine getirilmişse 24 saat içindeki geçişlerde vize muafiyet durumu oluşur.

İskoçya Vizesi İçin Randevu Alımı

İskoçya ülkesine yapılacak seyahat öncesi vize işlemleri için başvuru yapılması gerekir ve bu başvurunun doğrudan Birleşik Krallık Konsolosluğu’na yapılması mümkün değildir. İskoçya vizesi, Birleşik Krallık Başkonsolosluğu’nun yetkilendirmiş olduğu vize merkezlerinden yapılabilir. Oturduğunuz şehirde TLS Contact firmasından randevu alarak işe başlayabilirsiniz. Seyahat amacınıza göre şekillenen vize türü, hazırlanan başvuru belgelerini belirleyen bir etkendir.

Bu nedenle amacınıza uygun olan belge ve evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir. Bunun için önerilen süre başvurudan önceki bir aydır. Vize başvuru değerlendirmelerinin sonucu ve süresi değişiklik gösterebilir. Vize onayları çok girişli olmakla birlikte en az 6 aylık olarak verilir. İskoçya vizesi aldıktan sonra Birleşik Krallık Vizesinin geçerli olduğu ülkelerde geçerli tarihlere kadar giriş çıkışa izin verilir.

Vizesi İskoçya
İskoçya Vizesi

İskoçya Vize Başvurusu  

İskoçya Vize Başvurusu  aşamasında izlenecek olan yol Birleşik Krallık için izlenecek yol ile aynıdır. Shengen vizesini kabul etmeyen İskoçya’ya giriş için Birleşik Krallık vizesine ihtiyaç duyulur. Herhangi bir koşulda siyah pasaporta sahip olmayan kişiler alacakları süreli Birleşik Krallık vizesi ile İskoçya sınırları içerisinde izin verilen süre boyunca bulunabilirler.

İskoçya’ya girişlerde yeşil ve bordo pasaporta sahip olan kişilerden de vize talebinde bulunulur. Ne olursa olsun bu ülke vizesiz girişi kabul etmez. İskoçya’ya girişlerde hiçbir pasaportun vize işlevi görmemesinin temel nedeni bu ülkenin AB kapsamı dışında bulunmasıdır. Bu nedenle diğer AB ülkelerinden farklı olarak İskoçya’da vize konusunda özel bir hassasiyet bulunur.

İskoçya’ya Hangi Durumda Vizesiz Girilebilir?

Siyah pasaporta sahip olan kişiler dünya genelinde birçok ülkeye kolay giriş yapabilir. Türkiye’de diplomasi görevi bulunan kişiler de yine siyah pasaportları ile bu ülkeye vizesiz olarak kolayca giriş yapabilirler. Ancak siyah vizenin de sınırsız süreyi kapsamamasından dolayı yine bu kişilerin de verilen süre sonrasında ülke dışına çıkmış olmaları gerekir. Siyah pasaport sahiplerine ülke içerisinde serbest gezmek için tanımlanan süre 90 gündür. 90 Günün ardından siyah pasaport sahiplerinin de ülkeyi terk etmeleri istenir.

İskoçya Vize Başvuru İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

İskoçya, sınırları itibari ile Birleşik Krallık ülkelerine dahildir. Bu nedenle İngiltere için alınacak vizelerde istenen evraklar ile İskoçya için istenene evraklar birbiri ile ilişkilendirilebilir. Kişilerden tam olarak hangi evrakların isteneceğini öğrenmek için kişilerin konsolosluklar ile iletişime geçmeleri gerekir.

Ülkeler vize işlemlerinde istenecek evraklara karar vermek için gidecek olan kişinin sosyal vasfına dikkat eder. Sahip olduğu vasfa göre istenecek evrakların toplanması ile kişiler değerlendirme sürecine alınır v e onaylanan kişilere vize teslimatı yapılır. İskoçya’ya gidecek olan vatandaşlar başvuru için ülkelerinde bulunan İskoçya Büyükelçiliği ya da konsolosluğunu tercih edebilirler.

İskoçya vize başvurusu yapan kişiler birden fazla vize türünün bulunduğunu görür. Öğrenciler turist grubuna dahil olurken, işverenler farklı bir grupta yer alır. Emekliler ve devlet görevlileri için de uygulanan prosedürler farklılık gösterir. İskoçya vize başvurusu yapan kişiler konsolosluğa yapacakları randevu ile daha detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Vize Başvurusu İskoçya
İskoçya Vize Başvurusu

İskoçya Vize İşlemleri  

Vizeler, ülkelere giriş serbestisidir. Birçok ülke günümüzde vizesiz vatandaşların ülkeye girişinse izin vermez. Birçok farklı nedenden ötürü mevcut olan bu uygulama kapsamında ülkeye her ne sebep olursa olsun giriş yapacak olan vatandaşlardan vize talebinde bulunulur. Vatandaşlar yapacakları başvuru ile kısa süre içerisinde vizelerini alarak ülkelere giriş yapabilirler.

İskoçya, Birleşik Krallık sınırları içerisinde yer alır ve Birleşik Krallık vizesi gerektirir. Vatandaşlar bağlı bulundukları ülkelerin İsviçre konsolosluğu ile iletişime geçerek hem detaylı bilgi alabilir hem de İskoçya Vize İşlemleri için gerekli olan evrakların detaylı bilgisine ulaşabilir. Konsoloslukların yanı sıra tercihe göre bu görevi yapan hizmet merkezleri ile de iletişime geçerek vize çıkarttırmak mümkündür.

İskoçya İçin Vize Nasıl Alınır?

İskoçya’ya girişlerde birden fazla vize seçeneği bulunur. Vatandaşlar ülkeye gidiş nedenlerine göre en uygun vizeye başvuru yaparak kısa süre içerisinde ülkeye seyahat edebilirler. Öğrenciler ve turistler için tercih edilen turistik vize ile iş seyahati amacı taşıyan resmi ziyaretler vize kapsamına dahildir. Kişiler ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre yapacakları başvuru esnasında hangi vizeye sahip olacaklarını da öğrenerek ilgili evrakları hazırlamak üzere konsolosluklardan ayrılabilirler.

İskoçya’ya yapılacak seyahatler için gerekli olacak olan İskoçya vize işlemleri ülkelerde bulunan İskoçya konsolosluklarında yapılmaktadır. Konsolosluk ya da elçiliklerden önce randevu alınır ve daha sonra v erilen randevu gününde hazır bulunarak elden başvuru yapılır. Yapılacak başvuru ile kişilere ne amaçla ülkeye ziyaret etmek istediklerini içeren bir dilekçe hazırlamaları önerilir.

Vatandaşlar bu dilekçeyi hazırlayarak vize personeline sunar ve istenecek olan evrak listesini alır. Evrakları verilen süre içerisinde tamamlayarak tekrar konsolosluk veya büyükelçiliğe sunar ve değerlendirme süreci için beklemede kalır. Değerlendirme süresi birçok durumda ilk 2 hafta içerisinde sonuçlanır. Çok yoğun veya olağanüstü durumlar ile karşılaşıldığında bu süre 1 aya kadar uzayabilir. Ardından gelecek sonuçlar olumlu olur ise bu durumda kişilere vizeleri hazırlanır v e teslim edilir.

İskoçya’ya Vizesiz Kimler Girebilir?

İskoçya siyah pasaporta sahip olan kişileri vizesiz olarak ülkeye kabul etmektedir.  Siyah pasaportu olan diplomatik kişiliğe sahip olan kişiler 3 ay süre ile sınırlı olmak şartı ile İskoçya vize işlemleri yaptırmadan bu ülkeye seyahat gerçekleştirebilirler.

Vize İşlemleri İskoçya
İskoçya Vize İşlemleri

İskoçya Vize Randevusu  

Bordo, hususi ya da hizmet pasaportuna sahip olan kişiler alacakları bir vize ile İskoçya’ya giriş hakkını elde edebilirler. İskoçya ve birçok ülke günümüzde ülkeye girişte vize şartı koşar. Gidecek olan kişiler alacakları vizeler ile tanınan süreler kadar ülkelerde kama ve konaklama hakkını elde edebilirler.

İskoçya, Birleşik Krallık ülkelerine dahil olması nedeni ile giriş ve çıkışlarda Birleşik Krallık vizesi şartı koşar. Yabancı ülkelerin birçoğunda geçerli olan Shengen vizesi bu ülkede geçerli olmadığından, bu vizeye sahi olan kişilerin de tekrardan başvuru yaparak vize almaları gerekmektedir. Ne amaçla gittiklerini belirtecek şekilde hazırlayacakları bir dilekçe ile konsolosluğa başvuru yaparak vizeyi alan vatandaşlar İskoçya sınırları içerisine girmeye de hak kazanır.

Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İskoçya Vize Randevusu ile kolay yoldan vize sahibi olmak mümkündür. İskoçya için alınacak vizeler için ülkelerde bulunan İskoçya konsolosluklarına başvuruda bulunulması gerekir. Konsolosluklarda yapılacak işlemler doğrultusunda kısa süre içerisinde vize alınır ve yurtdışına çıkmak mümkün olur.

İskoçya vize randevusu almak için konsolosluklar ile direkt iletişime geçmek ya da bu işlemi yürüten aracı firmalar ile görüşmek gerekir. İlgili numaralar üzerinden iletişime geçerek kolay bir şekilde randevu alınır. Verilen randevu gününde vatandaşların ilgili yerlerde hazır bulunması gerekir.

Konsolosluklar ile görüşen vatandaşlar burada gitme nedenini açıklayan bir dilekçe hazırlar. Daha önceden de hazırlanabilen bu dilekçe ile konsolosluğa başvuru yapılır ve ardından hangi evrakların istendiğini açıklayan bir liste alınır. Bu listede kişilerin gitme amaçlarına ilişkin olarak hazırlaması gereken evrak alır yer alır. İskoçya vize randevusu ile başlatan süreçte vatandaşların kısa süre içerisinde bu evrakları toparlayarak konsolosluğa sunması şarttır.

Hangi Durumlarda Vizesiz Giriş Mümkün Olur?

Birçok ülke vatandaşların özel konumları bulunduğu durumlarda vizesiz geçişe izin verir. Birçok ülke gibi İskoçya’da da diplomatik ilişkileri bulunan kişilerin vizesiz giriş yapma hakkı bulunur. Siyah pasaporta sahip olan devlet erkanı kişiler İskoçya’ya sınırlı süre ile giriş yapabilirler. Bu kişiler ülke içerisinde 3 aya kadar vizesiz kalma hakkını da elde ederler.

Vize Randevusu İskoçya
İskoçya Vize Randevusu

İskoçya Büyükelçiliği Vizesi  

İskoçya büyükelçiliğinden kolay bir şekilde vize alarak İskoçya’yı ziyaret etmek mümkündür. İskoçya Büyükelçiliği Vizesi alınarak vize süresi boyunca ülkede turist olarak kalınabilir. Birçok ülke gibi İskoçya’da vize zorunluluğunu elinde bulunduran bir ülkedir. Bu nedenle ziyaretçiler gidiş sebeplerini önceden bildirerek diledikleri gibi bu ülkede kalabilirler.

İskoçya Büyükelçiliği vizesi almak için öncelikle insanların gerekli olan yerlere müracaat etmesi gerekir. Yapılacak olan ön başvuru sırasında seyahat nedenini belirtmek ve gerekli evrakları bu doğrultuda hazırlamak gerekir. Bu form kişilerin tercihine göre online ortamlarda da doldurulabilir. Kişiler tercih edecekleri aracılar vasıtası ile başvuruyu internet üzerinden yapabilir ve başvuru sürecini başlatabilirler.

Yapılacak başvuruda olumlu sonuçların alınabilmesi için titizlik ile hareket edilmesi ve bütün bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması önemlidir. Form içerisinde yer alan seyahat bilgilerinin dikkate doldurulması ve seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına ilişkin bilgiler başvurunun olumlu sonuçlanması açısından önem taşır. Bütün bilgilerin gerçeği yansıtması halinde büyük ihtimal ile kişilere vize başvurusundan olumlu sonuçlar gelebilir.

İskoçya Büyükelçiliği Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İskoçya Büyükelçiliği vizesi alırken öncelikle vizenin başvuru sırasında pasaportun süresinin geçmemiş olması gerekir. Süresi dolan pasaportlar ile yapılan vize başvuruları olumsuz sonuçlanır En az 6 ay boyunca pasaport geçerli olmalı ve seyahat sürecini kapsamalıdır. Kişilerin seyahat öncesinde banka hesaplarında istekleri karşılayacak derecede ödeneklerinin bulunması gerekir. Vizenin olumlu sonuçlanmasını sağlayacak bir diğer unsur Özel Seyahat Sigortasıdır. Kişiler bu koşullara dikkat ederek vize için gerekli şartları sağlayabilirler.

İskoçya Büyükelçiliğinden Vize Nasıl Alınır?

İskoçya, Kuzey İrlanda, Galler ülkeleri ve İngiltere ile birlikte Birleşik Krallık ülkeleri içerisinde yer alır. Bu nedenle de bu ülkelerden herhangi birine gidilmek istendiğinde mutlak suretle vizeye ihtiyaç duyulur. Kişiler kendi gidiş amaçlarına uygun olan vizeye başvuru yaparak ülke içerisinde güvenli seyahat koşullarına sahip olabilirler. Eğer gidiş amacı diplomatik nedenlerden ötürü ise bu durumda kişiler pasaportları ile 3 aylık süreyi geçmeyecek şekilde bu ülkede ziyarette bulunabilirler.

İskoçya vizesi Shengen vizesine dahil değildir. Shengen vizesine sahip olan kişiler tekrar vize almak zorundadır. İskoçya büyükelçiliklerine yapılacak başvuru ile kolay yoldan vizeye sahip olmak da mümkün olur.

Büyükelçiliği Vize İskoçya
İskoçya Büyükelçiliği Vize

İskoçya Konsolosluğu Vizesi  

İskoçya sınırları itibari ile İngiltere ve Galler ülkeleri ile birlikte Birleşik Krallık ülkeleri kapsamında bulunur. Bu nedenle Türk vatandaşlarının bu ülkeye girişlerinde Birleşik Krallık vizesine sahip olmaları gerekir. Girecek kişi özel konumu itibari Avrupa Birliğine dahil olan ülkelerden birinde de yaşasa yine de elinde bulunan Schengen vizesi ile bu ülkeye giriş sağlayamaz.

Ülkeye giriş yapmak isteyen vatandaşların tekrardan İskoçya Konsolosluğu Vizesi için başvuruda bulunması ve vizeyi aldıktan sonra ülkeye giriş yapması gerekir. İskoçya için gerekli olacak vizeyi almak için kişilerin ülkelerinde bulunan İskoçya Büyükelçiliği ya da konsolosluğuna bizzat başvuruda bulunması gerekir.

Yapılacak başvurunun ardından vize için süreç başlar ve kişiler konsolosluğun istediği evrakları hazırlar. Eksiksiz olarak istenen belgelerin toplaması ile kişiler tekrar konsolosluğa bu evrakları bildirir. Böylece vize için kişilerin değerlendirme süreçleri başlar. Yapılacak değerlendirme ile eğer vize çıkmasına karar verilirse kişiler gelecek bildirim ile vizelerini teslim almak üzere konsolosluğa gidebilirler.

İskoçya Vizesi İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

İskoçya Konsolosluğu vizesi konsolosluktan alınabilmekle birlikte tercihe göre özel kuruluşlar yardımı ile de alınabilmektedir. Kişiler özel olarak çalışan bu firmalar ile iletişime geçerek süreci hızlandırabilir ve kolaylaştırabilirler. Şirket aracılığı le evraklar hazırlanır ve kısa süre içerisinde konsolosluğa yapılacak başvuru ile kişilere vizeleri sunulur.

İskoçya vizesi almak isteyen vatandaşlardan istenecek evraklar kişilerin vasfına göre farklılık gösterir. İşverenler ve öğrenciler için istenecek evraklar farklı olduğu gibi turist olarak gitmek isteyen kişilerden de istenecek olan belgeler farklıdır. Kişiler yapacakları ön başvuru ile konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler.

İskoçya Konsolosluğu vizesi için başvuru yapacak olan kişiler vize için ön başvuruda bulunduktan sonra vize için gereken harcı bankadan yatırır ve başvuru evraklarını hazırlamaya koyulur. İstenen evraklar genelde kişilerin maddi durumunu gösterir belge, sigorta bilgileri, kimlik fotokopileri, banka hesapları dokümanı, uçak ve konaklama bilgilerinin gösterir belge, 3 adet fotoğraf şeklinde özetlenebilir. Bununla birlikte kişilerin vasfına özel olarak ek belgeler de istenecektir. Kişiler yapacakları başvurunun ardından hangi belgeleri getirmesi gerektiğine ilişkin daha detaylı bilgi sahibi olabilir.

Konsolosluğu Vize İskoçya
İskoçya Konsolosluğu Vize

İskoçya Turistik Vize  

İskoçya turistik vize genelde öğrencilerin ve gezme amaçlı gitmek isteyenlerin tercih etmesi gereken vize türüdür. Ülkelerinde öğrenci olan ve İskoçya’da akrabası bulunan kişiler bu ülkeye belirli bir süre için gidebilir ve süreleri boyunca ülkede kalabilir. Turistik vize alacak olan kişilerde öncelikli olarak sahip oldukları vasıf incelenir. Davetiye ile gidilen ülkede alınacak olan turist vizesi ile her şehrin gezilmesi mümkün olur.

Öğrenciler ve Turistler İçin İskoçya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Turist kapsamına giren kişiler ülkelerinin İskoçya konsolosluğuna başvuru yaparak vize sürecini başlatabilir. Konsolosluğa yapılacak randevulu başvurunun ardından konsolosluk istenen belgelerin bir listesini vatandaşlara verir ve bu belgelerin tamamlanmasını ister. Kişiler bu evrakları tamamlamasının ardından konsolosluğa evrakları sunar ve değerlendirme sürecini bekler. Evrakları tam olan kişiler değerlendirme aşamasından büyük oranda olumlu sonuçlar alır ve vizelerine sahip olur.

Öğrenci ve turistlerin alabileceği İskoçya Turistik Vize için ön koşul İskoçya’da yaşayan kişilerden alınabilecek olan davetiyedir. Ülke içerisinde nerede konaklayacağını gösterecek olan bu belge ile kişiler başvuruya başlayabilirler. Belgeler arasında davetiye büyük bir önem arz eder. Bununla birlikte gidecek olan kişilerin ülkede eğitimlerini gösterir bir belge de şart gösterilmektedir. Ne zaman tekrar geri dönüş yapacağının net belgeler ile ispatlanması ile süreç kolaylaşır.

İskoçya Turistik Vize İçin İstenen Diğer Belgeler

Öğrenci ve turistlerin alabileceği İskoçya turistik vize için istenen belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Geçici süre ile İskoçya’ya gitmek isteyen kişiler mesleki dokümanlarını da konsolosluğa sunmak zorundadır. Kişilerin çalıştıkları durumda çalıştıklarını gösterir işyerlerinden alacağı belgeyi dosyalarına koyması gerekir. Şirket yetkilisinin imzasının şart olduğu evraklarda kişinin tekrar ne zaman geri döneceği ayrıntısına yer verilir.

İskoçya turistik vize için başvuru yapacak olan kişilerden istenen diğer belgeler, pasaport, vesikalık fotoğraf, uçak bileti ve konaklama yapılacak yerin adresini gösterir belge, kişilerin ülkelerinde konaklama yaptıkları bölge, varsa araç ruhsatları, varsa mülk tapuları ve gelir göstergeleri, kredi kartı ve gider ekstreleri şeklinde sıralanabilir. Ayrıntılı ve tam bilgi için konsolosluklar ile iletişime geçilmelidir.

Turistik Vize İskoçya
İskoçya Turistik Vize

İskoçya Ticari Vize  

Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden kişiler Birleşik Krallık ülkelerine giderken vize almak zorundadır. İngiltere ve Galler Ülkeleri ile birlikte Birleşik Krallık bünyesinde yer alan İskoçya’ya girişte kişiler giriş amaçlarına uygun vizelerini hazır bulundurarak bu süreçte sorun yaşamadan ülke sınırları içerisine giriş yapabilirler.

İskoçya Schengen vizesini tanımayan bir ülkedir. Avrupa genelinde birçok ülkeye girişte geçerli olan Schengen vizesi İskoçya’da kabul görmez. Bu nedenle daha önceden Schengen vizesine sahip olan kişiler d e yine tekrardan konsolosluğa başvuru yaparak İskoçya vizesi almak zorundadır.

İskoçya’ya girişlerde siyah pasaporta sahip olan kişiler vizesiz girişlere tabi tutulur. Diplomatik nedenlerle giriş çıkışa izin veren siyah pasaportlar bu ülkeye her koşulda rahat giriş çıkış yapabilir. Ancak siyah pasaporta sahip olmayan her birey başvuru yaparak İskoçya Ticari Vize sahibi olmak zorundadır.

İskoçya ticari vizesi ülke içerisinde yapılacak konferansları, fuarları ve uluslararası organizasyonları kapsar. Bu nedenler ile ülkeye giriş yapacak olan kişiler İskoçya Konsolosluğu ile iletişime geçerek İskoçya ticari vize sahibi olabilirler.

İskoçya Ticari Vize Süresi Ne Kadardır?

İskoçya ticari vize tarihi herhangi bir olağanüstü durum olmadığı müddetçe 6 ayı kapsar. 6 ayı dolduran kişilerin vizesini yeniletmediği durumda ülke sınırları dışına çıkması gerekir. Ülkeden çıkış yapmayan kişiler kaçak durumuna düşer ve haklarında idari işlem uygulanır. Siyah pasaporta sahip olan kişiler muaf sayılır ve herhangi bir idari işlem ile karşılaşmazlar. 6 ayı dolduran kişilerin tekrar ülkeye gelmek için bekleyecekleri süre ise 3 aydır. 3 ayın ardından kişiler tekrardan alacakları vize ile ülkeye giriş yapabilirler.

İskoçya Ticari Vize İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

İskoçya’ya giriş için alınacak vize evraklarında ilk sırada pasaport yer alır. Bunun ardından ülkeye giriş için davetiye istenmektedir. Kişilerin hesap özetlerini içeren finansal dokümanlara ihtiyaç duyulur.  Bunlara ek olarak, kişilerin mesleki dokümanları, varsa araç ruhsatları, kimlik ve fotokopileri ve vesikalık fotoğraflar, kredi kartı ekstreleri, kira ve mülk gelirleri gibi belgeler de istenmektedir. Kişiler konsolosluk ile iletişime geçerek daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

Ticari Vize İskoçya
İskoçya Ticari Vize

İskoçya Aile Arkadaş Ziyaretleri Vizesi  

İskoçya girişlerde vize talebi bulunan ülkeler arasında yer alır. İskoçya’ya her ne nedenle gidilirse idilsin yabancı vatandaşlar mutlaka vizeye sahip olmalıdır. İskoçya vizesi almak için vize veren kuruluşlar ile iletişime geçmek ve ülkelerin konsolosluklarına başvuruda bulunmak gerekir. Yapılacak başvurunun ardından gerekli evrakların tamam olması ile birlikte kişilerin de İskoçya’ya girişleri mümkün olur.

Seyahate Uygun Vize Seçeneği

Her ülkede olduğu gibi İskoçya’da da her ziyarete uygun vize tercihi yapmak mümkündür. Birden fazla vize seçeneği sayesinde ziyarette bulunacak olan kişiler uygun nitelikleri taşıyarak vizeye sahip olabilir. Birçok durumda insanların yurtdışı seyahatleri aile ziyaretleri olmaktadır. Ailelerini ziyarete gitmek isteyen kişiler ziyarete uygun vize başvurusunda bulunarak bununla ilişkili olan evrakları hazırlar. Belirli bir süreyi kapsayan aile ziyaretleri vizesinde bulunan evraklar ile kolay bir şekilde vizeye sahip olmak mümkündür.

İskoçya Aile Vizesi Nasıl Alınır?

İskoçya aile arkadaş ziyaretleri vizesi için öncelikle İskoçya konsolosluğu ile iletişime geçmek ve başvuru yapmak gerekir.  Bu aşamada direk olarak bu işlemleri yerine getiren aracı firmalar da tercih edilebilir. Yapılacak başvuru ile kişilerden birtakım belgeler istenir. Aile arkadaş ziyaretinde istenecek belgeler;

 • Ziyarete gidilecek aileden gelecek davetiye,
 • Ziyarete gidecek kişinin pasaportu,
 • Ziyarete gidecek kişiye ait finansman dokümanları
 • Ziyarete gidecek olan kişinin mesleki dokümanları,
 • Evli olan kişiler için evlilik cüzdanı,
 • Erkekler için askerlik durumunu gösterir belge,
 • Gidecek kişilerin tam vukuatlı nüfus örneği,
 • Gidecek olan kişilerin sabıka kayıtları,

İskoçya Aile Arkadaş Ziyaretleri Vizesi konusunda bu ülke oldukça hassastır ve oldukça geniş çaplı belge ister. Gidecek kişilerin gerekli evrakları eksiksiz olarak doldurması gerekir. Başvuru yapacak kişilerde eğer mal ve mülk tapusu bulunuyor ise yine bu tapuların da konsolosluğa sunulması gerekir. Bununla birlikte alınan kira ve gelir belgelerinin de sunulması işleri kolaylaştırabilir.  Evrakların detaylı ve teferruatlı olması başvurunun olumlu sonuçlanması ihtimalini artırır.

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi İskoçya
İskoçya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

İskoçya Vizesi Ücretleri

İskoçya aile arkadaş ziyaretleri vizesi almak isteyenler için alınacak vizede fiyatı belirleyen en emel kriter zamandır. Kişiler ne kadar süre kalmak istediklerini belirterek en güncel fiyat bilgisine sahip olabilirler.

İskoçya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından İskoçya seyahati planlayan bordo pasaport hamili, hizmet pasaportu sahibi veya hususi pasaport sahiplerinden biriyseniz, Birleşik Krallık vizesi almanız gerekir. İskoçya vizesi için gerekli evraklar konusunu araştırıyorsanız bu içerik tam size göre. İskoçya, Birleşik Krallığa bağlı olan ülkeler arasında yer aldığından, bu ülkeye seyahat ederken sanılanın aksine Schengen Vizesi yerine İskoçya Vizesi almanız zorunlu bir koşuldur. Öte yandan İskoçya’nın yanında Galler, İngiltere, Kuzey İrlanda ülkelerine seyahat yapmaya karar verdiğiniz zaman yine Birleşik Krallık vizesi kullanmak gerekir.

Vize Başvuru Formu

İskoçya vizesi için gerekli evraklar konusunu araştıran her vatandaşın en başta söz konusu seyahatin amacını belirlemesi gerekir. Bunun nedeni vize türüne göre talep edilen evrakların değişiklik göstermesidir. Vize başvurularından evvel hazırlanan evrakların doğru ve eksiksiz olması başvurunun kabul edilmesi için çok önemlidir. Yapılması gereken ilk adım vize başvuru formunun doldurulmasıdır.

Birleşik Krallık’ a ait vize formu 7 sayfandan oluşur ve formda istenen bilgilerin tamamının İngilizce olarak doldurulması şarttır. Vize için doldurulan başvuru formu ve başvuru hamili hakkında kapsamlı bir şekilde bilgi edinilir. Bu sebeple formda verdiğiniz tüm bilgilerin ait olduğu belgeler ile desteklenmesi gerekir.

Gereken Diğer Evraklar

En az başvuru formu kadar önem taşıyan bir diğer belge de vize talep dilekçesidir. İskoçya vizesi için gerekli evraklar içerisinde baş sıralarda yer alan bu evrakında İngilizce olarak doldurulması beklenir. İskoçya seyahatiniz ile ilgili her türlü bilgiyi vereceğiniz bu evrak içeriğinde seyahatinizin en temel nedeni, seyahat tarihleri, planladığınız gezi programının detaylı anlatımı ve seyahat masraflarınızın nasıl karşılanacağı gibi konuları belirtmeniz gerekir. Diğer gerekli evraklar şunlardır:

 • Eski pasaportlarınızın aslı
 • Otel rezervasyonu ve uçak bileti bilgilerini içeren evraklar
 • Çalışıyorsanız son 3 aylık maaş bordronuz
 • SGK Hizmet dökümünüz
 • Başvuru hamilinin banka hesap hareketleri
 • Erkekler için askerlik durumunu gösteren belge
 • İşyerinin güncel olan resmi evrakları
 • Evliyseniz evlilik cüzdanınız
 • Tüm varlıklarınıza ait tapu fotokopileri
Vize Evrakları Ve Belgeleri İskoçya
İskoçya Vize Evrakları Ve Belgeleri

İskoçya Vize Dilekçe Örneği  

İskoçya’ya yapılacak girişlerde kişilerden vize talebinde bulunulur. Vize için konsolosluğa bir başvuruda bulunulur ve ardından hangi evrakların isteneceği öğrenilir. Birçok vatandaş bu aşamada hangi dilekçe ile başvuracağını veya dilekçeyi nasıl hazırlayacağını merak eder. İlk aşamada randevu alan kişiler randevu gününde konsolosluklarda hazır bulunarak hazırladıkları dilekçeleri konsolosluk çalışanlarına sunabilirler.

Çalışan personeller dilekçe ile birlikte kişilerin vasfını değerlendirerek hangi amaçla ülkeye giriş yapacağını tespit eder ve bu doğrultuda istenecek olan evrakların yazlı olduğu bir belgeyi vatandaşa verir. Vatandaş bu aşamadan sonra bu evrakları hazırlar.

Evrakları teslim için belirli bir süre vardır ve bu süre içerisinde evrakların teslim edilmesi gerekir. Aksi taktirde tekrar randevu ile ikinci bir güncel başvurunun yapılması gerekmektedir. Evraklarını hazırlayan vatandaşlar değerlendirme sürecinden olumlu sonuç aldığı taktirde vizelerine sahip olabilirler.

İskoçya’ya Vize Örneği Nasıl Hazırlanır?

İskoçya Vize Dilekçe Örneği hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus dilekçenin mutlaka antetli kâğıt olması ve kâğıdın yetkili imzası ile kaşesinin bulunmasıdır. Hazırlanacak olan dilekçe bu kâğıt hatasız olarak yazılmalı ve belirli bir düzen içermelidir. Dilekçe içerisinde mutlaka seyahat sürelerinin ne kadar olacağına ilişkin bilgilerin yer alması gerekir. Yolucunun gidiş ve geliş tarihlerine ilişkin de bilgilere yer verilmelidir.

İskoçya vizesi dilekçe örneği hazırlanırken ülkeye gidecek olan kişilerin dilekçe içerisine ülkeye gidiş amaçlarını bildirmeleri gerekir. Değerlendirme aşamasında ülkeye gidiş amacı oldukça önemli bir koşuldur. B ununla birlikte yine ülke içerisindeyken masrafların ne yolla karşılanacağına ilişkin de detaylı bilgilerin sunulması gerekir.

Eğer gidecek olan kişiler İskoçya vize dilekçe örneği hazırlarken ülkelerinde hazırda bir çalışan ya da işveren pozisyonunda ise bu durumda çalıştığına veya işyeri olduğuna ilişkin belgelerin de dilekçe içerisinde sunulması gerekir.

İskoçya Vize Dilekçe Örneği Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Vize için hazırlanacak dilekçede dikkat edilmesi gereken en önemli detay dilekçenin olabildiğince açık ve doğru bilgiler içermesi gerektiğidir. Gerek konaklama bilgilerinde gerek masrafların karşılanması hususunda bilgilerin eksik ya da yeterli detaya sahip olmaması halinde değerlendirme süreci uzar ve birçok durumda olumsuzlukla sonuçlanır.

Vizesi Dilekçe Örneği İskoçya
İskoçya Vizesi Dilekçe Örneği

İskoçya Vize Formları  

Büyük Britanya sınırları içerisinde yer alan İskoçya, dünya genelinde birçok ülkeden vize talep eder. Bu ülkeye giriş yapmak isteyen vatandaşlar yaşadıkları ülkelerin konsolosluklarına yapacakları başvuru ile kısa sürede vize sahibi olarak bu ülkeye giriş hakkı kazanabilirler.

İskoçya, diğer Krallık ülkeleri ile aynı politikaya sahiptir ve birçok ülkede geçen Schengen vizesini kendi ülkesine girişlerde kabul etmez. Schengen vizesine sahip olan vatandaşların da bu kapsamda Birleşik Krallık ülkelerine adım atarken yeniden vize alması gerekir. Her ülkede bulunan İskoçya Konsolosluğu ya da İskoçya Büyükelçiliği vasıtası ile vatandaşların vizelerini sorunsuzca almaları mümkün olur.

İskoçya’ya Gidişe İzin Veren Vize Formları

İskoçya vizesi formları konsolosluktan alınacak liste ile öğrenilebilir. Vizenin çıkartılması için gerekli olan bu evraklar kısa süre içerisinde hazırlanarak tekrar geri konsolosluk personellerine teslim edilmelidir. Kişilerin kendilerine ait evrakların yer aldığı bu listedeki her evrak değerlendirme aşamasında büyük bir titizlik ile incelenir.

Evraklar ne kadar detaylı ve istenilene uygun olursa değerlendirmenin de olumlu sonuçlanma ihtimali o kadar yüksek olur. Şayet verilen evraklar istenilen niteliklere sahip olmazsa bu durumda kişilerin vize alma ihtimali de o kadar güçleşir.

İskoçya Vize Formları Nerelerden Alınır?

İskoçya Vizesi Formları kişilerin kendi özel sahibi bilgilerini içeren formlardır. Vatandaşlar kendi bilgilerini içeren bu evrakları bağlı bulundukları nüfus müdürlüklerinden, hizmet sağladıkları bankalardan ve işyerlerinden temin edebilirler.

İskoçya’da bir yakını bulunan kişiler bu ülkeye gidecek lan kişiye içerden bir davet gönderir ise bu durumda vize işlemlerinde hızlı bir şekilde sona yaklaşılır. Bir akraba ve iş daveti ile ülkeye gidecek olan vatandaşlar tanımlanan süre boyunca bu ülkede dilediği gibi kalabilir. Turist olarak gidecek kişiler ve iş nedeni ile gidecek kişiler 90 gün boyunca ülkede kalma hakkına sahip olur. Günü dolan vatandaşların çok geçmeden ülke dışına çıkmaları gerekmektedir.

Hangi Koşullarda İskoçya’ya Vizesiz Girilebilir?

Ülkelerde diplomatik görevler yürüten diplomatlar sahip olacakları siyah pasaport ile büve birçok ülkeye vizesiz giriş yapabilirler. İskoçya vize formları gerekmeden yapılacak vizesiz girişlerde de yine 90 gün sonrasında verilen süre dolmaktadır. 

Vize Formu İskoçya
İskoçya Vize Formu

İskoçya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 İskoçya ülkesi, Birleşik Krallık içinde bulunan bir ülke olduğundan buraya seyahat etme planı olan Türk vatandaşlarının İskoçya vizesi olarak bilinen Birleşik Krallık vizesi alması gerekir. Birleşik Krallık kapsamına giren ülke için net üzerinde İskoçya Vizesi Kaç Günde Çıkar şeklinde sorular soruluyor. Siz de İskoçya seyahati planlıyorsanız bu soru kafanızı kurcalıyor olabilir.

İskoçya vize kategorileri turistik vize, ticari vize, aile ziyareti vizesi, öğrenci vizesi, transit vize, tıbbi amaçlı vize gibi türlere ayrılıyor. Seyahatinizin amacı vizenizin türünü belirleyen temel etken olacaktır. Bu bağlamda vize tipinize göre başvuru öncesi hazırlamanız gereken evraklar da değişir. Seyahat amacına uymayan vize başvuruları reddedilebilir. Öte yandan bazı evrakların yanlış, eksik veya yetersiz olması gibi durumlarda da vize başvurunuz reddedilebilir.

İskoçya Vizesi İşlemleri

Ülkemizde İskoçya Başkonsolosluğu veya İskoçya Büyükelçiliği yer almıyor. Bu sebeple vize süreci için İngiltere Büyükelçiliği veya İngiltere Başkonsolosluğundan yararlanmanız yerinde olacaktır. Ancak İngiltere Ankara Başkonsolosluğu ve İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu başvuruları doğrudan almıyor. İngiltere Konsolosluğu tarafından yetki verilmiş olan İngiltere vize hizmetleri ya da tls contact merkezleri İskoçya seyahatiniz öncesinde vize başvurularınızı kabul ederler.

Bu kurumlar sanılanın aksine vize değerlendirme yetkisine sahip değildir. Sizin tarafınızdan alınan başvurular ile İngiltere Başkonsolosluğu arasında köprü görevi gören kurumlardır. İskoçya vizesi kaç günde çıkar sorusu kafanızı kurcalıyor olabilir. Sürecin uzamaması ve olumsuz değerlendirme yapılmaması adına başvuru öncesi amacınızı net olarak belirlemeniz çok önemlidir.

İskoçya Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Kişisel amaçlarınız ile gelişen vize başvuruları, gönderdiğiniz evraklar ile birlikte derin bir inceleme sürecine tabi tutulur. İskoçya vizesi kaç günde çıkar sorusuna yanıt olarak 3 hafta gibi bir süreyi bulabiliriz. Söz konusu değerlendirme Birleşik Krallık Konsolosluğunca yapılır ve sonuçlandırılır.

Turistik vize, aile ziyareti vizesi ve ticari vize için yapılan başvurular genel anlamda 3 hafta içinde sonuçlanır. Ancak oturum izni için olan başvuruların sonuçlanması daha fazla sürer. Ek evrak talebi gerçekleşirse bu süre daha fazla uzayacaktır. Bu nedenle hazırlıklarınızı erken yapmalısınız.

Vizesi Kaç Günde Çıkar İskoçya
İskoçya Vizesi Kaç Günde Çıkar

İskoçya Vizesi Ücreti  

İskoçya Vize Ücreti her yıl konsolosluğun belirlediği fiyat aralıklarına tabidir. Konsolosluk belirli dönemlerde yeni fiyatları günceller ve bu fiyatlar üzerinden vatandaşların vize almaları mümkün olur. Vatandaşlar başvuru yapmadan önce konsolosluk ile iletişime geçerek net fiyat bilgisine sahip olabilirler.

Konsolosluk yerine bu iş için çalışan aracı firmalar yolu ile de fiyatların edinilmesi mümkün olur. Vize fiyatlarını etkileyen en temel unsur kişilerin gidecekleri ülkede ne kadar süre kalmak isteyecekleri ile ilgilidir. Kalınacak süre uzadıkça alınacak vizenin de ücretinde değişiklik olabilir. Konsolosluklar açıklanacak fiyatlarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar. Bu nedenle her vize öncesi vatandaşların iletişime geçerek yeni güncel fiyatları örenmeleri önerilir.

İskoçya vize ücreti genelde yabancı para birimleri üzerinden tahsil edilir. Ağırlıklı olarak dolar üzerinden değişen fiyat politikasına sahiptir. Doların yükselmesi ve düşmesi gibi etkenler de fiyatı doğrudan etkiler. Konsolosluğa yapılacak başvurunun ardından kalınacak süreyi belirterek net fiyat bilgisine sahip olmak mümkün olur.

İskoçya Vizesi Nasıl Alınır Nereden Başvuru Yapılır?

Vize çıkartmak için vatandaşların konsolosluklar ile iletişime geçmeleri gerekir. Konsolosluklara uzak olan ve zaman kaybetmek istemeyen vatandaşlar aracı firmalar ile iletişime geçerek de evrakların daha kısa süre içerisinde toplanmasını sağlayabilirler. Başvuru öncesinde vatandaşlardan randevu istenir.

Randevu için kişiler konsolosluk ile iletişime geçmeli ya da aracı kurumlara talimat vermelidir. Alınacak randevu ile gününde konsoloslukta hazır bulunan kişilerden bir dilekçe hazırlamaları istenir. Ayrıntılı ve gayet açık olarak hazırlanacak dilekçe ile kişiler kişisel başvurularını yapabilirler. Ardından konsolosluk bir liste verir ve hangi evrakların hazırlanması gerektiğini kişilere belirti. Kişiler bu evrakları hazırladıktan sonra tekrar konsolosluğa giderek bu evrakları teslim eder ve değerlendirme süreci için beklemede kalır.

Kolay Vize Nasıl Alınır?

Konsolosluk ile iletişime geçmek yerine vatandaşlar bu içi yapan aracı firmalar ile iletişime geçerek belirli bir ücret karşılığı hizmet sağlayabilirler. Aracı firmalar kısa sürede bütün evrakların hazırlanmasını sağlar ve kişiler adına konsolosluğa bu evrakları iletir. Kişiler bekleyerek kısa süre içerisinde hiçbir iş ile uğraşmadan vizelerine sahip olabilirler. İskoçya vize ücreti ve hangi evrakları toparlayacağı gibi bilgiler kişilerin yapacakları başvuru sonrasında netlik kazanın.

Vize Ücreti İskoçya
İskoçya Vize Ücreti

TLS Contact İskoçya Vizesi

Konsolosluk işlemlerine aracılık yapan VFS ile TLS Contact İskoçya Vizesi  başvuru işlemleri son derece kolay bir şekilde halledilebilir. Hem İskoçya hem de dünyanın her yerine kolay şekilde vize alınmasını sağlayan VFS ile kısa sürede yolculuk sahipleri vizelerini alarak ülke adına çıkabilir. Hem mali anlamda hem zaman anlamında yarı yarıya kazanç sağlayan TLS Contact müşterilerinin yerine gerekli başvuru işlemini yapar ve işlemin bütün süreçlerinin titizlik ile yürütülmesini sağlar.

İster turistik nedenlerle ister aile ziyareti isterse de iş ziyareti ile yapılacak İskoçya seyahatlerinde TLS Contact tercih edilebilir. TLS Contact müşterilerine istedikleri süre boyunca geçerli olabilecek vizeleri kısa süre içerisinde alarak müşterilerine teslim eder.

TLS Contact ile Kolay Yoldan Vize İşlemleri

TLS Contact İskoçya vize başvuru işlemlerini vatandaşlar istemeleri halinde her aşamada takip ve kontrol edebilir. 90 gün geçerli olan vize kapsamında kişiler diledikleri ülkede diledikleri koşullar altında seyahatte bulunabilirler. Müşteri güvenliği ve gizliliğini daima ön planda tutan TLS Contact tecrübesi ile her başvuru kısa süre içerisinde başarıyla sonuçlandırır.

Kolay Yoldan Vize Alma İşlemleri

Profesyonel kapsamda yürütülen işler kapsamında TLS Contact İskoçya vize başvuru işlemleri günümüzde sıklıkla tercih edilir. Başvuru işlemlerinde nereden başlayacağını ve ne işlem yapacağını bilemeyen vatandaşlar tercih edecekleri özel hizmetler ile kısa süre içerisinde seyahatlerini planlayabilirler. Sahip olacakları pasaportun ardından gerekli bilgiler ile TLS Contact bürolarına giderek buradan işlem sürelerini iki katına kadar hızlandırabilirler.

İskoçya Vizesi Tls Contact
Tls Contact İskoçya Vizesi

Diğer Yollar ile Vize Nasıl Alınır?

Vize alım işlemlerinde aracı tercih etmek istemeyen ve kendileri ilgilenmek isteyen kişiler öncelikle konsolosluğa giderek ön başvuruda bulunmak zorundadır. Bu işlem randevuya tabidir ve kişilerden bu kapsamda randevu almaları istenir. Ardından randevu gününde tekrar konsolosluğa gidilerek burada bir dilekçe hazırlanır ve görevlilere teslim edilir.

Dilekçe içerisinde kesinlikle bulunması gereken bilgilere özen gösterilir ve seyahat masraf karşılamaları ile konaklama adresleri gibi önemli hususların açık olmasına dikkat edilir. Tüm işlemlerin ardından hazırlanması gereken evrakların listesine ulaşan kişiler listeyi eksiksiz olarak hazırlayarak tekrar konsolosluğa sunar ve değerlendirme sürecinde beklemede kalır.

Sıkça Sorulan Sorular

İskoçya Vizesi Nasıl Alınır Gerekli Belgeler nelerdir 2021?

Turistik seyahatlerin yanı sıra farklı sebeplerden dolayı tercih edilen ülkelerden biri olan İskoçya için vize başvurusu yapılması gerekmektedir. İskoçya vizesi için başvuru yapacak olan kişiler, ilk olarak başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formuyla birlikte randevu alındıktan sonra ilgili evraklarla birlikte İskoçya Konsolosluğu’na müracaat edilmelidir.

İskoçya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Vize işlemlerinin dikkatli ve titiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. İskoçya vizesi başvurularında hatalı bilgilere yer verilmesiyle birlikte olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle her aşamada doğru bilgiler verilmesi gerekir.

İskoçya Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

İskoçya’da aile üyeleri veya arkadaşları yaşayan kişiler, ziyaret amacıyla vize başvurusu yapabilmektedir. İlgili evraklar ve İskoçya’dan gönderilen davetiye ile birlikte konsolosluklara başvurmak mümkündür.

Davetiyeli İskoçya Vizesi?

İskoçya vizesi almak için tercih edilebilecek seçeneklerden biri de davetiye yöntemidir. Arkadaş ve aile davetiyelerinin yanı sıra resmi onaylı davetiyeler ile birlikte İskoçya Konsolosluğu’na müracaat etmek mümkündür.

İskoçya Konsolosluğundan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İskoçya’ya gitmek için konsolosluktan vize alınması gerekmektedir. Vize alınması için ilk olarak online sistem üzerinden randevu alınması gerekir. Randevu için İskoçya Konsolosluğu resmi internet sitesi tercih edilebilir. Vize işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmek isteyen kişiler, profesyonel bir şekilde faaliyet gösteren Yedi Vize firmamızı tercih edebilir.

İskoçya Konsolosluğunda Vize İşlemleri Kaç Gün Sürer?

İskoçya seyahatleri için yapılacak vize başvurularının sonuçlanma süresi çeşitli etkenlere göre değişebilir. Ticari, turistik ve aile ziyareti gibi farklı vize türlerine bağlı olarak ortalama 3 hafta için sonuç almak mümkündür.

İskoçya Büyükelçiliğinden Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Birleşik Krallık ülkelerinden biri olan İskoçya’ya seyahat için vize başvurusu yapılması gerekmektedir. İnternet üzerinden İskoçya Büyükelçiliği vize randevusunu kolay bir şekilde almak mümkündür.

İskoçya Büyükelçiliğinin Görevleri Nelerdir?

Her ülkede bulunan büyükelçiliklerin farklı görevleri bulunmaktadır. Türkiye’de yaşayan İskoçya vatandaşlarının haklarının korunması için faaliyet gösteren İskoçya Büyükelçiliği, vize ve pasaport işlemleri için de görev yapmaktadır.

İskoçya Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

İskoçya’ya ticari işlerden dolayı seyahat edecek kişiler, konsolosluğa ticari vize başvurusunda bulunabilir. İskoçya ticari vize başvurusu için çeşitli evrakların yanı sıra davetiye şartı da bulunmaktadır.

İskoçya Ticari Vizesi Alırken Davetiye Kullanmam Şart mı?

Belirlenen şartlara göre İskoçya’ya seyahat için yapılan ticari vize başvurularında davetiyelere ihtiyaç duyulmaktadır. İskoçya ticari vizesi başvuruları, İskoçya’dan gönderilen resmi davetiyelerle birlikte sorunsuz bir şekilde yapılabilir.

İskoçya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

İskoçya’ya turistik gezi düzenlemek isteyen vatandaşların vize başvurusu yapması gerekmektedir. Birleşik Krallık ülkeleri için Schengen vizesi yeterli olmamaktadır. Bu nedenle turistik vize için İskoçya Konsolosluğu’na başvuru yapılmalıdır.

İskoçya Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İskoçya turistik vize başvuruları, konsoloslukların yoğunluk durumuna göre 3-4 hafta içinde sonuçlandırılmaktadır. Yedi Vize firmamızdan profesyonel destek alınarak sürecin hızlandırılması mümkündür.

İskoçya Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

İskoçya seyahatleri için ihtiyaç duyulacak vize başvurusunun yapılması için İskoçya Konsolosluğu’na müracaat edilmelidir. İnternet üzerinden online randevu alınabilir.

İskoçya Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İskoçya vize başvurularında önemli olan çeşitli noktalar bulunmaktadır. Vize başvurularında başvuru formlarının doldurulması sırasında bilgilerin eksiksiz olmasına dikkat edilmelidir. Seyahat tarihinden 1 ay önce başvuru yapılması faydalı olacaktır. Hatasız bir şekilde başvuru yapmak isteyen kişiler, Yedi Vize firmamızın hizmetlerinden yararlanabilir.

İskoçya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Vize başvurularında oldukça önemli olan başvuru formlarının doldurulması sırasında dikkat edilmesi gerekmektedir. İskoçya vize başvuru formunun bilgisayar ortamında doldurulması faydalı olacaktır. Kişisel bilgilerin yanı sıra konsolosluk tarafından yönetilen soruların doğru bir şekilde cevaplanması gerekir. Başvuru formunun resmi bir dil ve ıslak imza ile hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

İskoçya Vize Başvuru Formu Hangi Dille Doldurulmalıdır?

Birleşik Krallık ülkelerinden biri olan İskoçya’ya seyahat için vize başvurusu yapılmalıdır. Vize başvurusu sırasında doldurulacak başvuru formunda İngilizce yazı dilinin kullanılması gerekmektedir.

İskoçya Vize Başvuru Formu Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Vize başvuru formu doldurulurken kişisel bilgilerin doğru işlenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Seyahat amacı ve vize türü gibi noktaların doğru bir şekilde yazılmasına önem verilmelidir. İskoçya Konsolosluğu tarafından istenilen tüm belgeler hazırlanmalıdır.

İskoçya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İskoçya vizesi başvuruları için ilk olarak seyahat amacına uygun bilgilerle başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. İskoçya vizesi başvurusu için online sistem tercih edilmektedir. Form doldurma işlemini tamamlayan kişiler, istedikleri tarihe randevu aldıktan sonra başvuru ücretini ödemelidir.

İskoçya Vize İşlemleri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Vize işlemleri çeşitli zaman dilimlerinde sonuçlanabileceği için İskoçya vize başvurularının seyahat tarihinden belirli süreler önce yapılması gerekmektedir. Vize işlemleri yapılırken seyahat amacına uygun bilgilerin girilmesi ve evrakların eksiksiz bir şekilde teslim edilmesine dikkat edilmelidir.

İskoçya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İnternet üzerinden online başvuru formu doldurulduktan sonra kolay bir şekilde İskoçya vize randevusu almak mümkündür. İskoçya vizesi randevusu almak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Yedi Vize firmamızın profesyonel hizmetleriyle birlikte hem randevu hem de başvuru aşamalarında destek verilmektedir.

İskoçya Vize Randevusu Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İskoçya vizesi, alınması zor vize türlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Vize türüne göre doğru bilgilerle randevu alınması gerekmektedir. Vize randevusu alınırken başvuru formunun dikkatli bir şekilde doldurulması önemlidir.

İskoçya Vize Ücreti 2021?

İskoçya vizesi başvurularında randevu aşamasından sonra harç ücretinin yatırılması gerekmektedir. 2021 yılında İskoçya vize ücreti hakkında henüz net bir bilgi bulunmamaktadır. Ücretler hakkında ayrıntılı bilgiler için Yedi Vize firmamıza ulaşabilirsiniz.

İskoçya Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Vize başvuruları sırasındaki harç ücretlerinin nereye yatırılacağı konusunda sık olarak araştırmalar yapılmaktadır. Vize ücretleri İskoçya Konsolosluğu’nun vermiş olduğu bilgilerle ilgili bankalara farklı yöntemlerle yatırılabilir.

İskoçya Vizesi Dilekçe Örneği Nedir?

Vize başvurularında oldukça önemli olan dilekçelerin dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Yedi Vize firmamız tarafından hazırlanan dilekçe örnekleri ile birlikte İskoçya vize başvuru dilekçesi yazılabilir.

İskoçya Vizesi Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır?

İskoçya vizesi dilekçesi resmi bir belge olduğu için dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır. Dilekçeyi doğru bir şekilde hazırlamak isteyen kişiler, Yedi Vize firmamızdan destek alabilir.

İskoçya Vize Dilekçesi Hangi Dilde Yazılmalıdır?

İskoçya Konsolosluğu, vize başvurularında yer alması gereken dilekçelerin farklı özelliklerle hazırlanması istemektedir. İngilizce yazı dili kullanılmalı ve kişisel bilgilerin doğru bir şekilde işlenmesi gerekmektedir.

İskoçya Vizesi İçin Gerekli Evrak ve Belgeler 2021?

İskoçya vizesi başvurularında gerekli olan birçok evrak bulunmaktadır. Kişisel durumlara ve vize türüne bağlı olarak farklı evraklar gerekebilir. Genel olarak pasaport, kimlik belgesi ve başvuru formu gibi evraklar gerekmektedir.

İskoçya Vizesi Gerekli Dokümanlar Nelerdir?

Vize türlerine göre farklı dokümanlara ihtiyaç duyulabilir. İskoçya vizesi için uçak bileti, otel rezervasyonu, pasaport ve banka hesabı hareketlikleri gibi dokümanlar gerekmektedir.

İskoçya Vizesi Kaç Günde Çıkar 2021?

İskoçya’ya seyahat için vize başvurusu yapan kişilerin başvuru sonuçları çeşitli etkenlere bağlı olarak ortalama 3-4 hafta içinde belirlenmektedir.

İskoçya Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

İskoçya vizesi başvuruları İskoçya Konsolosluğu’na yapılmaktadır. İskoçya Konsolosluğu’nun yoğunluğuna ve vize türüne göre başvuruların farklı süreler içinde sonuçlandırılması beklenmektedir.

TLS contact İskoçya Vize İşlemleri?

Günümüzde farklı ülkelere seyahat için ihtiyaç duyulan vize başvurularının daha kolay bir şekilde gerçekleşmesine yönelik profesyonel hizmetler sunulmaktadır. Farklı firmalar tarafından sunulan vize hizmetlerinden birçok kişi yararlanmaktadır. TLS contact İskoçya vize işlemleri ile birlikte birçok kişiye İskoçya vizesi konusunda yardımcı olunmaktadır.

TLS Contact İskoçya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vize başvuruları için İskoçya Konsolosluğu’ndan randevu alınması gerekmektedir. İnternet üzerinden randevu almak isteyen kişiler için farklı alternatifler bulunmaktadır. Profesyonel destek almak isteyen kişiler, farklı iletişim kanallarını tercih edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
Whatsapp
Hemen Ara
Başvuru Formu
Ülkeler
Scroll to Top