Vizesi Azerbaycan

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır 2024?

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır 2024? Azerbaycan vizesi almak isteyenler için başkonsolosluk ya da büyükelçilik aracılığı ile başvurularını yapabilirler. Türkiye’den bu ülkeye seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları Azerbaycan vizesi başvuru formunu doldurmalıdır. Aynı zamanda iki adet kendisine ait olan biyometrik fotoğraf, gerçek olan ikametgâh adresi belgesi hazırlamalıdır.

Bu evraklar ve daha fazlası ile birlikte Azerbaycan havaalanı gümrük kapısında Azerbaycan vizesi alabilmektedir. Bu sadece hava yolu üzerinden Türkiye Azerbaycan arasında seyahat yapacak Türkiye vatandaşları için geçerli olmaktadır.

Kara yollarını kullanarak Türkiye’den Azerbaycan’a seyahat edecek olan kişiler kesinlikle bu uygulamadan yararlanamamaktadır. Kara yollarını kullanacak olan Türkiye vatandaşlarının seyahat edecekleri zamandan önce Azerbaycan dış temsilciliği tarafından seyahat izni çıkartması mecburiyeti vardır.

İçindekiler

Azerbaycan Vizesi Türleri Neden Farklıdır?

Birbirinden farklı olan birçok Azerbaycan vizesi türü bulunmaktadır. Bu vizelerin farklı olmasının sebebi ise her seyahat amacının birbirinden farklı olmasıdır. Bu vizeler her seyahat amacına uygunluk gösterecek şekilde çıkarılmaktadır.

Türkiye’den Azerbaycan Cumhuriyetine seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları vize çıkartırken dikkatli olmalıdır. Ülkeye gerçekleştireceği amaca göre vize çıkartmaya mutlak suretle özen göstermelidir.

Azerbaycan Vizesi Türleri Nelerdir?

Ticari alanda Türkiye’den Azerbaycan’a seyahat gerçekleştirecek kişiler için; Azerbaycan ticari vizesi alınması gerekmektedir. Herhangi bir arkadaş veya tanıdığı olmayan sadece gezmek amaçlı seyahat gerçekleştirecek kişiler Azerbaycan turistlik vizesi almalıdır.

Bir hastalık ya da herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle gitmek isteyenlerin tıbbi anlamda bir vize alması gerekiyor. Aile ya da arkadaş ziyareti yapacak kişilerinde aile arkadaş ziyareti vizesi almaları zorunludur. Tüm evrakların mutlaka vize türüne uygun hazırlanması şartı vardır.

Azerbaycan Cumhuriyetinde bulunan okullardan birinde eğitim alacak olan öğrenciler için de Azerbaycan öğrenci vizesi alınması şartı bulunmaktadır. Bu vize türlerinin yanı sıra, Azerbaycan transit vizesi bulunmaktadır. Azerbaycan transit vizesi sayesinde Azerbaycan’dan diğer ülkelere geçiş sağlanmaktadır.

Turistik seyahat amacı ile Azerbaycan’a gelecek kişiler için Azerbaycan konsolosluğu 1 ay yani 30 günlük geçerli olan vize süresi vermektedir. Azerbaycan seyahati için alınacak olan vizelerin onaylanma süresi tatiller hariç yaklaşık 5 ve 7 iş günü sürmektedir. Bu süre zarfının içerisine resmi tatiller, bayramlar dâhil değildir.

Vizesi Azerbaycan
Azerbaycan Vizesi

Azerbaycan Vize Başvurusu

Azerbaycan ülkesine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının mutlaka vize işlemi yaptırması ve vize ile giriş yapması gerekir. Tabi bunun öncesinde bir kişinin vizeye sahip olabilmesi için Azerbaycan Vize Başvurusu yapması gereklidir.

Azerbaycan vizesi amacıyla Azerbaycan Hükümeti tarafından aralarında Türkiye ülkesinin de yer aldığı 81 ülke için E-vize uygulaması olan Asan Vize sistemini hayata geçirilmiştir. Tarihler 10 Ocak 2017’yi gösterirken Azerbaycan Devleti bu Asan uygulamasını ilk kez hayata geçirerek uygulamaya koymuştur. Elektronik vizelere en fazla 3 iş günü içerisinde hazırlanır.

Azerbaycan Vizesi Başvuru Süreci

Vize başvuru sonrasında ödeme işlemi gelir. Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan vize başvurusu ardından da vize ücreti ödenir. Başvuruda olduğu gibi ödeme işlemi de online ortamda gerçekleştirilebilir. Ödemeniz halinde tarafınıza çıkacak olan dekont size ait olan e-mail adresine gönderilir. Başvuru sahibinin vize başvurusunun olumlu kabul edilmesiyle birlikte bu sonuç mail adresinizden tarafınıza bildirilir.

Azerbaycan elektronik vizelerine eksiksiz ve doğru bir biçimde başvuru yapanların bir kısmı bu konuda destek alan kişilerdir. Vize alım sonucunun kolay ve hızlı geçmesinin yolu destek almak olabilir. Azerbaycan Konsolosluğu tarafından verilmiş olan e-vizeler geçerli olacağı 30 gün içinde kullanılabilecek vizelerdir. 

Başvuru sahiplerinin ise sahip olduğu pasaportlarının süresi an az 3 ay kadar olmalıdır. Pasaportlar kesinlikle yırtık olmamalı ve pasaport üzerinde yer alan yazılar türlü sebepler ile silik veya okunmaz halde olmamalıdır. E-vize adımları başvur, öde ve vizeyi bas şeklindedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Azerbaycan vizeleri konsolosluğun yoğunluğuna bağlı olarak 3 iş günü içinde bir sonuç çıkarır. Bazı dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat eden kişiler bu süreci daha kolay atlatır. Azerbaycan vize başvurusu sürecinde giriş vizesi alınabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının şu belgeleri bulundurması gereklidir;

Vize ücreti ödendi dekontu, Gereken şekilde doldurulmuş başvuru formu, 3×4 ölçüde 2 adet fotoğraf, Başvurduğu vize türüyle ilgili çalışan ise şirket, öğrenci ise öğrenci belgeleri, Pasaportun aslı ve kimlik bilgileri olan sayfanın kopyası. Bu belgelerin ayrıntısının iyi öğrenilmesi ve eksiksiz tamamlanması halinde başvuru işlemleri daha kolay sonuçlanabilir.

Vize Başvurusu Azerbaycan
Azerbaycan Vize Başvurusu

Azerbaycan Vizesi İşlemleri 2024

1 Eylül 2019 tarihi ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti arasında bir vize muafiyet anlaşması yapılmıştır. Bu anlaşma ile birlikte Azerbaycan Vizesi İşlemleri hususunda değişimler söz konusu olmuştur.

Bu anlaşmaya göre umuma mahsus bordo pasaport sahibi olan şahıslar 30 güne kadar, hususi yeşil pasaport sahibi olan şahıslar ile diplomatik siyah, kırmızı pasaport sahibi ve hizmet gri pasaport sahibi olan şahıslar 90 güne kadar Azerbaycan ülkesine vizesiz şekilde seyahat edebilirler. Ülkemize ek olarak 66 farklı ülkenin de diplomatik, hizmet veya hususi pasaport hamili vatandaşları 30 ya da 90 gün sınırını geçmemek şartı ile ülkeye giriş yapabilirler.

Azerbaycan Vize İşlemleri ve Takibi

Azerbaycan ülkesine belirlenmiş süreler dışında veya farklı sebeplerle seyahat edeceklerin vize başvurularını yapmadan evvel vize türüne kesinlikle karar vermesi gerekir.  Azerbaycan vize işlemleri başvuru sahipleri tarafından tam ve doğru yapıldığında daha kısa ve kolay sürüyor. Vize tipine uygun bir şekilde konsolosluklara veya bu konuda yetkisi olan danışma merkezlerine müracaat edilerek başvuru formu doldurulur ve belirlenmiş olan harç ücreti yatırılır.

Bunu takip eden başvuru yapan şahıslar konsolosluk tarafından talep edilmiş olan belge ve evrakları hazırlar, ardından konsolosluklardan randevu talep edebilirler. Söz konusu belgelerin tesliminin ardından bu konuda yetkili olan konsolosluklardaki çalışma yoğunluğuna bağlı olarak vize süreci yapılır ve tamamlanır. Başvuru sahipleri vize takibini doğrudan şekilde temsilciliklerden veya danışma merkezleri üzerinden yapabilirler.

Azerbaycan Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Azerbaycan vize işlemleri sürecinin rotasını en net şekilde belirleyecek bir takım belgeler vardır ve bu belgeler adeta başvuran kişinin kimliği niteliğindedir. Bu belgelere şunlardır:

 • Davet mektubu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Azerbaycan vize başvuru formu
 • Banka hesap dökümü (Kaşeli ve ıslak imzalı)
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Varsa araç ruhsatı, tapular ve kredi kartı bilgileri
 • 2 adet biometrik fotoğraf
 • Faaliyet belgesi ve imza sirküleri (İşverenler için geçerli)
 • Onaylanmış gidiş/dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu
 • Harcın yatırıldığına dair dekont
 • Pasaport ve kimlik bölümünün fotokopisi
Vize İşlemleri Azerbaycan
Azerbaycan Vize İşlemleri

Azerbaycan Vize Randevusu

 Yeni nesil teknolojiler Azerbaycan Vize Randevusu konusunda da köklü değişikliklere sebep oluyor. 30 Ağustos 2018 yılı ile birlikte yürürlüğe giren bir uygulama kararı olan Asan ile birlikte Azerbaycan ülkesinde elektronik vize uygulaması kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistem internet tabanlı bir sistem üzerinden toplamda 93 ülkenin vatandaşların kolayca vize almasını sağlıyor.

E-vize sistemi ile birlikte farklı ülkeden vatandaşlar, 30 güne varana kadar ve tek giriş hakkıyla ülkeye seyahat edebilir. Konsolosluklara müracaat etme şartı istemeyen bu uygulamada resmi tatil olması da durumu değiştirmiyor. 3 saat içinde vize alma vaadi veren bu uygulama vize işlemlerini oldukça kolaylaştıran bir sistem. Başvuru yapan şahıslara ait e posta adresine vizeler sanal bir şekilde gönderiliyor ve seyahat esnasında çıktısı alınan bu elektronik vize kullanılabiliyor.

Azerbaycan Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Azerbaycan vize randevusu İstanbul, Ankara ve Kars’ ta olmak üzere yer alan konsolosluklar üzerinden alınabildiği gibi aynı zamanda bu konuda yetkisi bulunan danışma merkezleri tarafından da alınabilir. Şahsen başvuruda bulunmak isteyen kişiler de ikametgâh adresleri, konsoloslukların görev bölgeleri gibi hususları dikkate alarak randevu alabilirler.

Söz konusu konsolosluklar, başvuru hamilleri için randevu saati ve günü belirlerler. Azerbaycan ülkesine giriş olan vizeye ait başvuru formunun Azerice doldurulma şartı diye bir kesinlik yoktur. Türkçe ve İngilizce dil alternatifleri bulunur. İnternet üzerinden bu formu üç dilden size en uygun olanı ile doldurabilirsiniz. Vize başvurusunda kullanmış olduğunuz pasaportun 10 seneden daha eski olmaması gerekir. Aynı zamanda pasaportta Dağlık Karabağ vizesi görünenlerin ülkeye giriş yapması mümkün değildir.

Azerbaycan Vizesi Kaç Günde Çıkar Kaç Günde Sonuçlanır?

Azerbaycan vize randevusu alındıktan sonra çıkması beklenen vize en erken şekilde 3 ile 4 gün aralığında çıkar. Bazı dönemlerde konsolosluk çalışmaları oldukça yoğun seyreder ve bu durum beklenen sonuç gününün uzamasına sebebiyet verir. Bu yoğunluk dikkate alınırsa vize başvurularını daha erken bir zamanda yapmak doğru bir seçim olacaktır. Bu yoğunluğa resmi tatil günlerinin de eklenmesi ile birlikte sürecin daha çok uzayacağı unutulmamalıdır.

Vize Randevusu Azerbaycan
Azerbaycan Vize Randevusu

Azerbaycan Konsolosluğu Vizesi

 Azerbaycan ülkesine seyahat etme planlarında olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının Azerbaycan Konsolosluğu Vizesi alması gerekir. Azerbaycan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alımı öncesinde seyahat amaçlarından tamamen emin olmaları ve vize başvurularını bu şekilde yapmaları gerekir.

Kardeş ülke Azerbaycan’a seyahat ederken sınır kapılarında kapı vizesi uygulaması ile karşılaşmazlar. Azerbaycan ülkesinde yer alan Bakü Haydar Aliyev havaalanında ilk girişte 30 gün süre ile geçerli olacak Azerbaycan vizesi ziyaretçiler tarafından alınır.

Söz konusu seyahat için seyahat etmeniz sırasında havalimanının gümrük kapısındayken 2 adet fotoğraf, ikamet bilgileri ve Azerbaycan vize başvuru formu ile birlikte seyahat eden ziyaretçiler kapı vizesi alabilirler.  Fakat kara yolu ile geçiş yapacak olan şahıslar kapı vizesi sisteminden faydalanamaz.

Azerbaycan Konsolosluk Vizesi

Azerbaycan Konsolosluğu vizesi sahiplerinin seyahat isteğini belirten bir dilekçe ve seyahat amacına uygun olan evrakların Azerbaycan vize başvuru formuyla birlikte verilmesi durumunda başvuruyu yeterli kabul görürler. Azerbaycan Konsolosluğu, bu konuda yetkili olan seyahat hizmeti firmaları aracılığıyla yapılan başvuruların online sistem üzerinden yapılması yeterli olacaktır.

Azerbaycan Konsolosluğu vize taleplerini hafta içi her gün olmak üzere saat sabah dokuzdan öğlen bire kadar alıyor. Pasaport teslim saatleri ise öğlen iki ile akşam arası dört saatleri arasındadır. Azerbaycan Konsolosluğu tarafından verilmiş olan Azerbaycan vizesi 30 gün olmak üzere ikameli girişe müsaade eder. Bu vizenin konsolosluk tarafından alınma işleminin sonuçlanması 5 ile 7 iş günü arasında gerçekleşir.

Türk Vatandaşları için Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye sahiptir. Resmi ve hizmet türündeki pasaport sahibi olan kişiler ise tam tersine vizeden muaftır. Turistik ve benzeri amaçlarla Azerbaycan ülkesine seyahat edecekler Azerbaycan konsolosluğu vizesi almak durumundadır.

Konsolosluk başvuru sahibine ait pasaportun ikinci sayfasında sahibin imzası bölümünde pasaport sahibi tarafından imzalı olmasına dikkat eder. Bu imzanın temdit süresinin seyahatin bitme tarihinden itibaren minimum olarak 6 ay ve pasaporta kayıtlı olan yolculuk edecek kişi kadar boş vize sayfasının bulunmasını talep ederler.

Konsolosluğu Vize Azerbaycan
Azerbaycan Konsolosluğu Vize

Azerbaycan Büyükelçiliği Vizesi

Azerbaycan Büyükelçiliği Vizesi konusunda yetkili olan tek kurum Ankara büyükelçiliğidir. Azerbaycan Hükümeti2nin ülkemizdeki en yüksek temsilcisi konumunda yer alan Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği’nin çeşitli konsolosluk hizmetleri de mevcuttur. Vize başvurusu kabul eden ve değerlendiren konsolosluğun Ankara’da yer alan merkezinin yanında farklı görev alanları da bulunur.

Bu görev alanları arasında Adıyaman, Adana, Amasra, Aksaray, Bartın, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Tokat, Trabzon, Çankırı, Erzincan, Gaziantep, Ordu, Osmaniye, Sinop, Sivas, Düzce, Elazığ, , Giresun, Gümüşhane, Hatay, Malatya, Mersin, Kilis, Rize ve Tunceli gibi şehirlerdir. Azerbaycan Büyükelçiliği vize başvurularınız için şahsen başvuru zorunluluğu yoktur.

Azerbaycan Vize İşlemleri

Azerbaycan’a seyahat edecek olan T.C kimliğe sahip olan kişiler için sınır kapıları içerisinde yapılan bir vize işlemleri yoktur. Azerbaycan Büyükelçiliği vizesi alınarak sınır kapılarından geçilebilir. Azerbaycan Bakü Haydar Aliyev Havalimanından girişinizde Azerbaycan vizesi alabilirsiniz ve bu vize 30 gün geçerli bir vizedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, havalimanı gümrük kapısı sırasında Azerbaycan Vize Başvuru formu ile birlikte 2 tane fotoğraf ve ikamet adres bilgileri vererek bir kapı vizesine sahip olabilirler. Azerbaycan ülkesine kara yolu ile geçiş yapacak olan şahıslar, kapı vizesi uygulamasından yararlanamaz. Vatandaşlar sadece seyahat öncesinde Türkiye’de yer alan Azerbaycan ülkesine ait dış temsilciliklerinden ve Ankara Azerbaycan Büyükelçiliği, İstanbul ve Azerbaycan Başkonsolosluğu ile Kars’ta bulunan Azerbaycan vize işlemleri için yetkili olan kurumlardan başvuru yapabilirler.

Azerbaycan Vize Türleri

Azerbaycan ülkesine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ülkeye yapacakları seyahatin temel amacını belirlemeli ve Azerbaycan Büyükelçiliği vizesi başvurularına buna göre başvurmalıdırlar. Bu seyahat türleri amacına göre adlandırılmış olan Azerbaycan Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize, Azerbaycan Transit Vizesi, Azerbaycan Ticari Vizesi, Azerbaycan Turistik Vize, Azerbaycan Öğrenci Vizesi, Azerbaycan Aile Ziyareti Vizesi türleridir.

Azerbaycan ülkesine giriş geçici serbest bir şekilde olduğundan bu serbest dolaşım hakkı Azerbaycan ülkesine seyahat için alınan vizede belirtilen kalış süresini işaret eder. Vizesiz Azerbaycan’a giriş yapmış olan Hususi, Diplomatik ve Hizmet Pasaport hamillerinin ülkede kalma süresi ise 90 günle sınırlıdır. Vize başvurusu öncesi vize türünü ve seyahat amacını belirlemek önemlidir.  

Büyükelçiliği Vize Azerbaycan
Azerbaycan Büyükelçiliği Vize

Azerbaycan Turistik Vize

Azerbaycan, Güney Kafkasya ve Doğu Avrupa’nın kesiştiği noktada yer alan bir ülkedir. Dünyanın en fazla ziyaret edilen ülkelerinden biridir. Bakü ve Gence şehirleri en büyük metropolleri arasında yer alır. Zengin kültür çeşitliliği, köklü tarihi ve turistik mekânlarıyla cazibe merkezidir. Ayrıca dünyanın en fazla doğalgaz rezervine sahip ülkeler arasında yer alır bulunur. Hazar Denizi’ne sahili mevcuttur. Azerbaycan, yurt dışından gelen ziyaretçileri için vize uygulaması istemektedir. Azerbaycan Turistik Vize uygulaması ülkelere göre farklı olabilmektedir. Konu ile ilgili detaylı araştırma yapılması önerilir.

Azerbaycan Vizesi Hakkında

Vize uygulaması, uluslararası hukukun devletlere tanımış olduğu yasal bir haktır. Devletler, ülkelerini ziyarete gelen yabancı uyruklu bireylerin ülkeye giriş çıkışını takip edebilmek amacıyla vize uygulamasını devreye sokarlar. Azerbaycan da vize isteyen ülkelerden bir tanesidir. Ülkeler arasında yapılan ikili anlaşmalara göre farklı uygulamalar söz konusudur. Gürcistan, Moldovya, Ukrayna, Tacikistan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Özbekistan vatandaşlarının Azerbaycan’da vizesiz 90 gün boyunca yaşama hakkı bulunmaktadır. Turistik amaçlı gezilerde Türkiye vatandaşlarından 30 gün boyunca vize talep edilmemektedir. Bunların dışında Azerbaycan birçok ülkeye de vizesiz giriş izni vermemektedir.

Vize İçin Başvuru Şartları

Azerbaycan Cumhuriyeti, bazı istisnalar dışında birçok ülkeye vize şartı sunmaktadır. Turistik vizeleri bir defalık giriş vizesi ve çok defalık(bir yıllık) giriş çıkış vizesi olmak üzere iki türlü düzenlenir. Vize başvurusu için gerekli belgeler düzenlendikten sonra en yakın Azerbaycan konsolosluğuna başvuru yapılır. Azerbaycan turistik vize için: 2 adet biyometrik fotoğraf, vize başvuru formu, otel rezervasyonu, vize ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu, başvuru dilekçesi ve pasaport istemektedir.

Vize Harç Miktarları

Azerbaycan turistik vize alabilmek için vize harcının ödenmesi zorunludur. Ülkelere göre harç uygulaması da değişkenlik içerir. Türkiye ve Japonya devletlerinden vize harç ücreti talep edilmez. Diğer ülkeler için aynı durum söz konusu değildir. Fiyatlandırma ise vize türlerine göre farklıdır. Bir defalık  giriş çıkış vizesi kapsamında 20 Euro, 20 Dolar ve 35 Euro olmak üzere üç farklı fiyat uygulaması bulunmaktadır. Çok defalık(bir yıllık) vize uygulaması kapsamında 350 Dolar ve 35 Euro olmak üzere iki adet fiyatlandırma tarifesi mevcuttur.

Turistik Vize Azerbaycan
Azerbaycan Turistik Vize

Azerbaycan Ticari Vize

Azerbaycan’ı normal bir şekilde ziyaret etme imkânı olduğu gibi, ticari olarak da ziyaret etmek mümkündür. Ticari vize uygulamasından faydalanmak isteyenler, e-vize başvurusu ile kolayca vize alabilmektedir. Türkiye ve bunun gibi 81 ülke daha bu vize uygulamasından faydalanabilmektedir. Hızlı ve pratik bir şekilde almış olduğunuz vize ile Azerbaycan’ı gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz. Azerbaycan Ticari Vize işlemleri sonrasında 90 gün ile sınırlandırılmış seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Kafkasya’da bulunan ve Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip olan Azerbaycan, ziyaret etmeye değen ülkeler arasında yer almaktadır. Türkiye ile arasında 17 kilometre kadar bir sınır vardır. Başkenti  Bakü olmakla birlikte son derece gezilesi ülkelerden bir tanesidir. Azerbaycan ticari vize ya da diğer vize seçeneklerinden faydalanılarak ziyaret edilebilmektedir. Sumqayıt, Mingeçevir ya da Gence gibi büyük şehirlerini gezebilmeniz için, vize şartı bulunmaktadır.

Azerbaycan vizesi almak için, öncelikle ASAN başvurusunu değerlendirilebilir. Bu başvuru online olarak ve İngilizce dilinde hazırlanmaktadır. Online başvuru formu hazırlandıktan sonra, vize ücreti ödenmelidir. Azerbaycan Konsolosluğu vizeyi inceledikten sonra onaylarsa, bunun mutlaka çıktısı alınmalıdır. Toplu ya da bireysel olarak başvurular yapılabilmektedir.

Vize Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Azerbaycan ticari vize ya da diğer vize türlerini almak isteyen kişilerin bazı belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Bu belgeler son derece basittir. Bu da iki ülke arasında gerçekleşen seyahatlerin artmasına neden olmuştur. Bu durum 1 Eylül 2019 tarihinden beridir bu şekildedir. Bordo pasaport sahibi olan kişiler bu ülkeyi ziyaret edebilmektedir. Ziyaret etmek isteyen kişilerin yanında kimlik ve geçerliliği olan pasaportun olması yeterlidir. Bu şekilde seyahat kolayca gerçekleştirilebilmektedir.

Azerbaycan E-Vize Hizmeti

Azerbaycan için en pratik vize alma yöntemlerinden bir tanesi de e-vize işlemidir. Az sayıda belgeye ihtiyaç vardır ve kısa sürede sonuçlanmaktadır. Pasaporta basılmaması da tercih edilmesinin en büyük nedenleri arasında bulunmaktadır. Başvuru bölgesinin ayrımı çok fazla gözetilmemektedir. Klasik başvurularda, pasaportta 2 sayfa boş istenmektedir. Fakat e-vize hizmetinden faydalanabilmek için böyle bir şarta ihtiyaç yoktur. Sizde e-vize sayesinde işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Ticari Vize Azerbaycan
Azerbaycan Ticari Vize

Azerbaycan Aile ve Arkadaş Ziyaretleri Vizesi

 Azerbaycan ülkesi, bünyesinde çok sayıda Türk vatandaşının da yaşadığı kardeş bir ülkedir. Türkiye’ ye kültür olarak çok benzeyen ve yakın olan kardeş ülkenin coğrafi konumu da ülkeye çok yakındır. Bundan dolayı söz konusu ülkeye aile ve arkadaş ziyaretleri de oldukça sık olur. Azerbaycan Aile ve Arkadaş Ziyaretleri Vizesi bu noktada alınması gereken bir vizedir.

Bu vize için başvuruda bulunmak isteyen kişiler 10 Ocak 2017 tarihli bir karar ile elektronik ortamda başvuru yapabilecekler. Ülkede bulunan aile veya arkadaşlar ile ilgili ziyaret vizelerini Azerbaycan Konsolosluğu’ndan veya e-vize işlemleri üstünden de gerçekleştirebilirler.

Azerbaycan Hükümeti, ülkemizin de dâhil olduğu 81 ülkenin vize işlemlerini kolayca yapabileceği online vize başvuru uygulaması olan Asan’ı başlatmıştır. Bu online uygulama üzerinden yaptığınız vize başvuruları sonucu çıkan vizeniz elektronik ortam üzerinden gönderilir.

Azerbaycan Aile Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar

Azerbaycan Aile ve Arkadaş Ziyaretleri Vizesi almak isteyen vatandaşların hazırlaması gereken bazı evraklar bulunur. Bunlardan ilki herkes için geçerli olan pasaportun aslıdır. Seyahatten dönen şahsın dönüşüyle birlikte an az 3 ay geçerli olacak pasaportun aslı gereklidir. Bir diğer gereken vize başvuru evrakı ise 2 adet vesikalık fotoğraftır. Bu vesikalıkların son 3 ay öncesine ait olması ve tüm yüzün görüldüğü 35×45 mm boyutlarında olması gerekir.

Bir diğer önemli belge ise Pasaport fotokopisidir. İlk sayfası ve vize işlenilmiş bütün sayfaların fotokopisi vize evrak dosyasına eklenmelidir. Pasaportun fotokopisi de bu listeye dâhildir. Aynı zamanda nüfus cüzdanı fotokopisi de gereken bir evraktır. Burada bahsi geçen evraklar yalnızca genel çapıyla anlatılmıştır. Daha fazla bilgi için iletişim kurabilirsiniz.

Başvuru Süreci Nasıl İşler?

Azerbaycan e-vizesi başvurusu online ortamda gerçekleşir ve başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından Azerbaycan Konsolosluğu vize ile ilgili bir karar verir. Konsolosluk bu işlemleri yaparken ve karar verirken toplam süre 3 iş günüdür.

Azerbaycan’a başvurunuzun ardından konsolosluk bunu uygun bulur ve kabul ederse elektronik ortam üzerinden vizeniz gönderilir. E-posta şeklinde gönderilen vizeden bir çıktı almalı ve seyahat sırasında pasaport ile birlikte yanınızda getirmelisiniz. Azerbaycan Aile ve Arkadaş Ziyaretleri Vizesi süreci bu işlemleri kapsar.

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Azerbaycan
Azerbaycan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi

Azerbaycan Vizesi Gerekli Evraklar

Kardeş ülkelerden biri olan Azerbaycan Vizesi Gerekli Evraklar bulunduruyor. Azerbaycan turistik vize için ayrı belge ticari vize için ayrı belge istiyor. Vize işlemi için ilk olarak saat sabah 09.00 ile 11.00 saatleri arasında Azerbaycan Başkonsolosluğu’ndan vize başvurusu yapmak gerekiyor. Başvuru yapıldıktan 4 ile 5 iş günü sonra vize sonucu kişinin eline ulaşır. Vize başvuru sonucunun daha erken elinize geçmesini istiyorsanız Azerbaycan Başkonsolosluğu’nda Express vize uygulamasına seçmeniz gerekiyor.

Express vize ile birlikte vize başvuru sonucu 1 gün içerisinde kişinin ulaşıyor. Vize türüne bağlı olarak vize süresinde ve vize fiyatlarında değişiklik meydana gelir. Talep edilen vize türü değişiklik gösterir. Vize için Azerbaycan Başkonsolosluğu’na başvuru yapacak kişilerin yanlarında bazı evrakları bulundurması gerekir. Bu evraklardan herhangi birinin eksik olması durumunda vize başvurusu onaylanmaz.

Azerbaycan Turistik Vize Belgeleri Nelerdir?

 • Azerbaycan vize başvuru formu,
 • 2 adet kimlik fotokopisi
 •  Pasaport fotokopisi
 • Pasaport
 • 3 adet biyometrik fotoğraf 
 • Yerli para bulundurmasına dair bankadan alınan hesap bilgisi
 • Vize ücretinin ödendiğine dair dekont
 • Çalışanlar için SGK belgesi gerekir.
 • Bankaya ait imzalı hizmet dökümü
 • Azerbaycan üzerinden karayolu ile başka ülkelere geçiş yapacak ise bu ülkelerin listesinin verilmesi gerekir.
 • Turistik gezi için Azerbaycan vizesi gerekli evraklar eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. Bu belgeler arasında eksik olan bir belge olduğu zaman vize başvuru yapmak mümkün değildir.

Azerbaycan Ticari Vizesi İçin Alınması Gereken Belgeler Nelerdir?


Azerbaycan vizesi alırken turistik mi ticari mi bir gezi yapılacağı belirlenmelidir. Bu vize türü belirlendikten sonra vize başvurusu için gerekli belgeler bulunur. Ticari Azerbaycan vizesi gerekli evraklar şunlardır:

 • Vize başvuru formu
 • 2 adet kimlik fotokopisi 
 •  Nüfus örneği
 •  Pasaport  ve fotokopisi
 • 3 adet biyometrik fotoğraf 
 • Yeterli parası olduğuna dair banka belgesi
 • Ticaret belgesi 
 •  Vergi levhası orijinali ve fotokopisi 
 • Şirket imzası ve faaliyet belgesi 
 •  SGK giriş bildirgesi
 • Azerbaycan’daki şirketlerden davet ile ilgili belge
 • Eksiksiz imzalanan başvuru formu
Vize Evrakları Ve Belgeleri Azerbaycan
Azerbaycan Vize Evrakları Ve Belgeleri

Azerbaycan Vize Formları

Azerbaycan ülkesine gitmek üzere yaptığınız başvurular konsoloslukların randevu sistemi ile çalışır ve buralarda Azerbaycan Vize Formları sizin referansınız değerindedir. Bu çalışma sistemi yılbaşı, bayram, yarıyıl tatili, paskalya ve fuar gibi başvuru sayılarının fazla ve çalışmaların yoğun olduğu günlere denk gelmesi gibi durumlarda söz konusu konsoloslukların da oldukça yoğun olabileceğini dikkate alarak seyahat planlarınızı en az 30 gün öncesinden yapmanız gerekir. Söz konusu müracaatın sonuçlanması halinde almış olduğunuz vizede yer alan bilgilerin doğruluğunu aldığınız anda dikkatli bir şekilde kontrol etmeniz yerinde olacaktır.

Azerbaycan Turistik Vize için Belgeler Nelerdir?

Azerbaycan Turistik vizesi almak isteyen bir seyahat sahibinin bir takım Azerbaycan vize formları sahibi olması gerekir. Azerbaycan vizesi başvuru formu, kimlik fotokopisi ve pasaport gibi belgeler bu listenin başında yer alır. Diğer belgeler ise Nüfus kayıt örneği, Çalışan için SGK belgesi, Öğrenci için öğrenci belgesi, Pasaport ve kimlik fotokopileri, Vize ücreti ödendi dekontu gerekir.

Ayrıca Banka hizmet dökümü, Bankada yeterli para bulunduğuna dair hesap bilgisi, 2 adet biyometrik fotoğraf, Şirket çalışanları için şirket, sicil gazete, imza sirküleri belgeleri, Karayolu üzerinden başka ülkeler üzerinden gidilecekse o ülkelerin geçiş izni belgeleridir. Fakat bunlara ek olarak size ait Azerbaycan ziyaretinin tipine göre değişecek belge türleri de olabilir. Bu gibi durumlarda vize merkezi ofislerinden bilgi alabilirsiniz.

Azerbaycan Ticari Vizesi Belgeleri Nelerdir?

Azerbaycan ticari amaçlı yapılacak seyahatlerde de bir takım Azerbaycan vize formları beklentisindedir. Bunların arasında Azerbaycan vizesi başvuru formu, 2 adet biyometrik fotoğraf, Pasaport gibi temel belgelere ek olarak ticari vizenin gerekçesi olan;

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Şirket faaliyet belgesi
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Şirketin imza sirküleri
 • Gidilecek ülkedeki şirketten davetiye veya iş gezintisi ile ilgili bilgi içeren bir yazı
 • SGK işe giriş bildirgesi
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
 • Şirketin antetli kâğıdına dilekçe yazılmalıdır
 • Dilekçe şirketin imza sirkülerinde yetkili bir kişi tarafından imzalanmalı ve imza sahibinin adı ve soyadı açıkça yazılmalıdır.
Vize Formu Azerbaycan
Azerbaycan Vize Formu

Azerbaycan Vize Dilekçe Örneği

Azerbaycan ülkesine başvurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üç şekilde vize başvurusunda bulunabilir. Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, Kars ve İstanbul konsolosluklarından ASAN(Elektronik vize) başvurusunda bulunmak için randevu almalısınız. Azerbaycan Bakü Haydar Aliyev Havalimanı ile Gence Uluslararası Havaalanından da başvuru yapılabilmektedir.

Ancak Azerbaycan Vize Dilekçe Örneği araştırması yaparak doğru dilekçenin nasıl olması gerektiğini öğrenmek doğru olacaktır. Vatandaşlar aynı zamanda vize başvurularını bir destekleyici firma yardımı ile yapabilirler. Azerbaycan elektronik vizelerinin geçerlilik süresi toplamda 30 gündür.

Vize Talep Dilekçesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Azerbaycan ülkesine hangi amaçla seyahat edileceğinin en net ve en doğru şekilde ifade edilmesi çok önemlidir. Seyahat tur ile gerçekleştirilecekse söz konusu tura dair bile bilgilendirmeler yer almalıdır. Hazırlık öncesinde internet üzerinden Azerbaycan vize dilekçe örneği incelemesi yapmanız hata yapma payınızı düşürebilir. Azerbaycan’a yapılması planlanan ziyaretin tarih ve yer bilgilerine de mutlaka değinmelisiniz.

Azerbaycan seyahatinizi başlama ve bitme tarihleri dışında şayet diğer ülkelere geçiş yapacaksanız da bunu mutlaka belirtmelisiniz. Yapılacak tüm başvurular için mutlaka adres, kimlik bilgileri,  kalınacak yer ya da otel, özel istekler ve benzeri gibi durumların istendiği dilekçe içerisinde yer alması gerekir. Buna bağlı olarak sonuca karar verilir.

Azerbaycan Ticari Vize Talep Dilekçesi Örneği

Azerbaycan ülkesi sınırları içerisinde ticari gayeye dayalı faaliyetler yürütmek üzere kısa süreli bir seyahat için vize başvurusu yapılması istenir. Bu başvuru sürecinde Azerbaycan vize dilekçe örneği araştırması yaparak başvuruyu daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Özellikle iş görüşmesi, fuar veya seminer katılımı gibi amaçlarla vize alımlarında vize türü ticari vize olarak nitelendirilir. Azerbaycan ticari vizesi için istenen belgeler arasında vize dilekçesi oldukça önemli bir yer kapsar.

Azerbaycan ülkesine gidişlerde kullanacağınız ticari vize başvurusunda sizden istenecek şu hususun altını çizmekte fayda var. Vize talep dilekçesi, başvuru yapan şahsın bağlı bulunduğu firma tarafından yazılan bir form olmalıdır. Söz konusu dilekçenin Azerbaycan Konsolosluğu’na doğrudan hitap edecek bir dille, firmanın antetli kâğıdıyla ıslak imzalı ve kaşeli olması olmazsa olmaz detaylardandır.

Vizesi Dilekçe Örneği Azerbaycan
Azerbaycan Vizesi Dilekçe Örneği

Azerbaycan Vize Ücreti  

Azerbaycan, Kafkasya’nın yükselen yıldızıdır. Kültürel geçmişi, tarihi zenginlikleri, misafirperverliği ve geleneksel mutfak kültürü ile tanınan turistik bir Türk cumhuriyetidir. Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran  ve Türkiye ile komşudur. Azerbaycan, Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan bir ülkedir. Ülkenin yabancı turist ziyaretleri için bazı şartları mevcuttur. Bunlardan biri de Azerbaycan vizesidir. Azerbaycan Vize Ücreti ülkelere göre değişkenlik göstermektedir.  Daha kapsamlı bilgi için Azerbaycan konsolosluğa iletişime geçilmesi tavsiye edilir.

Vize Türüne Göre Değişen Koşullar

Güney Kafkasya’nın en büyük ülkesi olan Azerbaycan, güvenliğini ve toplumsal huzurunu önemsemektedir.  Bu nedenle vize istemektedir. Vize türüne ve ülkelere göre vize koşulları farklılık gösterir. Azerbaycan vize ücreti ise her ülke için aynı değildir. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 56 ülke, diplomatik, resmi ve hususi ziyaretler kapsamında 90 gün boyunca vizeden muaf tutulmaktadır.

Azerbaycan ile Beyaz Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldovya, Özbekistan, Rusya, Tacikistan ve Ukrayna vatandaşları arasında 90 gün boyunca vizesiz  yaşama izni bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye vatandaşları 30 gün boyunca turistik amaçlı ülkeyi vizesiz ziyaret edebilmektedir. Online olarak daha fazla detaylı araştırma yapabilir  veya detaylı bilgi için Azerbaycan Konsolosluğu’nu arayabilirsiniz.

Vize için Gerekli Evraklar

Azerbaycan, dünya genelinde ülkesine gelecek yabancı misafirler için vize isteyen ülkelerden bir tanesidir. Ülkeye giriş/çıkış yapan bireylerin takibini kolaylaştırmaya yarayan vize uygulaması için istediği bazı evraklar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Fotoğraf(2 adet),
 • Vize başvuru formu, pasaportun aslı ve fotokopisi
 • Ziyaret yapacak kişi/kişilerin bulunduğu ülkeye ait olan ikametgâh belgesi,
 • Davet yazısı ya da otel rezervasyonu
 • Azerbaycan vize ücreti yatırıldığına dair banka dekontu

Evraklar temin edilerek ilgili ülkedeki Azerbaycan konsolosluğuna teslim edilir.

Vize Ücreti

Vize için gerekli kurallardan biri de harcın ödenmesidir. Azerbaycan, genelde ülkelerden vize harcı istemektedir. Vize harç fiyatı ülkelere göre farklıdır. Ücretlendirme, bir defalık giriş vizesi ve çok defalık(bir yıllık) giriş vizesi olarak sınıflandırılır. Bir defalık giriş vize fiyat tarifesi 20 $, 20£ ve 35£ olarak belirlenmiştir. Çok defalık(bir yıllık) giriş vizesi 350$ ve 350£ olmak üzere ikili fiyat tarifesi bulunmaktadır. Yapılan karşılıklı anlaşmalar sonucu Türkiye ve Japonya, Azerbaycan vize ücreti ödememektedir.

Vize Ücreti Azerbaycan
Azerbaycan Vize Ücreti

Azerbaycan Vizesi Kaç Günde Çıkar?


Son zamanlarda vize ile ilgili olarak Azerbaycan Vizesi Kaç Günde Çıkar sorusu merak edilmeye başladı. Ocak 2017 tarihinden itibaren Azerbaycan e-vize uygulamasını çıkararak internet üzerinden de vize başvurusu yapma gibi bir kolaylık sağladı. Vize almak için ilk olarak Konsolosluklara ya da e-vize sistemi üzerinde yer alan sitelerden başvuru oluşturmak gerekiyor. Daha sonra ise gerekli evrakların her biri temin edilerek başvuru formu ile birlikte Azerbaycan Başkonsolosluğu’na sunuluyor.

E-vize üzerinden de başvuru yapılarak başvuru sonucunu buradan görmek mümkün oluyor. E-vize uygulaması Türkiye de dâhil olmak üzere 80 ülke için geçeli olan bir uygulamadır. E-vize ile birlikte çok daha kolay bir şekilde vize almak mümkün olur. E Vize başvurusu yapabilmek için pasaportunuzun bize başlangıç tarihinden itibaren 5 ay geçerli olması gerekir. Vize onaylanmasından sonra 30 günlük bir zaman diliminde Azerbaycan’da bulunmak mümkün oluyor. Vize başvurusundan sonra Azerbaycan Başkonsolosluğu çeşitli araştırmalar yaparak olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapar.

Azerbaycan Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Azerbaycan’a seyahat edecek kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri Azerbaycan vizesi kaç günde çıkar konusu oluyor. Azerbaycan vizesi için ilk olarak gerekli olan belgelerin tedarik edilmesi gerekir. Daha sonra bu belgeler Azerbaycan Başkonsolosluğu’na vize başvuru formu ile birlikte verilir. Azerbaycan vize başvurusu için hazırlanan başvuru formunu tamamen İngilizce doldurmak gerekiyor.

Online bir şekilde başvuru yapacak kişilerin de bilgileri eksiksiz olarak girmesi gerekiyor. Vize başvurusunda belgeler ve doldurulan vize başvuru formunda herhangi bir eksiklik çıkması durumunda vize başvurusu reddedilen. Vize başvurusu genel olarak 3-4 gün içinde sonuçlanan bir durumdur. Bu süre bazı durumlar da artış gösterebilir. Fakat seyahatinize 3 iş gününden az kaldıysa vize başvurusu sırasında bunu da belirterek daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlamak mümkün olur.

Express Vize Nedir?

Azerbaycan vizesi kaç günde çıkar diyenler için iki seçenek yer alıyor. Bir tanesi normal seyrinde devam eden ve 3-4 gün içinde sonuçlanan vize süresiyken diğeri ise express ile yapılan 2 günlük bir sürede sonuçlanan süredir. En kısa zamanda sonuçlanmasını isteyen kişilerin Express vize tercihinde bulunması gerekir.

Vizesi Kaç Günde Çıkar Azerbaycan
Azerbaycan Vizesi Kaç Günde Çıkar

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır Başvuru Şartları Nelerdir?

Siyah, gri ve yeşil pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 günü geçmeyecek Azerbaycan ziyaretleri için vize almaya ihtiyaç duymazken, umuma mahsus denebilecek bordo renk pasaport hamillerinin ülkeye seyahatlerinde vize almaları bir gerekliliktir. Kolay bir vize alma işlemi süreci geçirmek adına danışmanlık hizmeti alabilir ve aklınızdaki Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? Sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Azerbaycan vizeleri 90 gün süreyle geçerli olmakla birlikte 30 gün kadar bir konaklama olanağı sunar. Tek girişli özellikte düzenlenmiş olan Azerbaycan vizesini, her sınır geçişinden önce tekrardan almak gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları toplamda üç farklı biçimde Azerbaycan vizesine sahip olabilirler.

Azerbaycan Vizesi Almak Zor Mudur?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? Sorusunu sizde soruyor ve cevabını merak ediyorsanız sitemiz üzerinden bir randevu tarihi belirleyebilir ve vize için gereken adımları başlatabilirsiniz. Pasaporta basılmadan elektronik olanaklar aracılığıyla hazırlanmış olan Azerbaycan e-vize sistemi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Zahmetsiz, sorunsuz ve hızlı gerçekleşen bu yönteme başvururken VFS hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Fakat diğer bir yönteme göre Azerbaycan Haydar Aliyev ya da Gence Havalimanı üzerinden pasaport temininde bulunabilirsiniz. Vize alınırken size ait olan iki adet biyometrik fotoğraf, pasaport, kimlik fotokopisi ve başvuru formu gibi çeşitli evrakların tamamlanması gerekir. Pratik olarak bakıldığında Azerbaycan hükümetinin oluşturmuş olduğu elektronik vize uygulamasının en mantıklı uygulama olduğu görülmüştür. Klasik başvurularda pasaporta basılma gibi özelliklerinde olmaması süreci daha pratik hale getiriyor.

Vizesi Nasıl Alınır Azerbaycan
Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır

Azerbaycan E-Vize Sonuçlanma Süresi

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? diye merak etmeyin firmamız sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Normal koşullarda elektronik ortam üzerinden alınan e-vize 3 iş günü içerisinde sonuç buluyor. En geç söz konusu seyahatten bir hafta yani 7 gün öncesine varana kadar başvuruda bulunabilir veya vize talebinde bulunabilirsiniz.

Öte yandan bu konuyla ilgili alanında uzman olan bir destek firmasından destek de talep edebilirsiniz. Dileyenler Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu veya Kars Azerbaycan Konsolosluğundan doğrudan olarak vize talebinde bulunabilirler. Ancak böyle bir başvuru seçeneği iş yoğunluğu, ek belge talepleri, zaman kısıtlaması gibi nedenlerle çok fazla tercih edilmiyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır Nasıl Yapılır?

Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olan Azerbaycan’a gitmeye karar verdiyseniz ve 90 günden fazla kalacaksanız vize almanız gerekmektedir. Vize talebinde bulunmak için üç yöntem vardır. Bunlardan ilki e-vize sistemi, ikincisi konsolosluk ve elçilikler, sonuncusu da Bakü Haydar Aliyev havalimanından kapı vizesi almaktır.

Azerbaycan Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Azerbaycan vizesi alırken dikkat etmeniz bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle pasaportunuzun olması gerekir. Ardından sizden istenen belge ve evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Belge ve evraklarınız güncel ve doğru bilgiyi içermesi halinde vizeniz sorunsuz bir şekilde onaylanacaktır.

Azerbaycan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan’da bulunan bir arkadaşınızı ziyaret etmek için Türkiye’den gitmeye karar verdiyseniz 90 günü aşmamak şartıyla vizesiz giriş yapma hakkınız bulunmaktadır. Azerbaycan hükümetinin Türklere tanıdığı bu fırsat ile üç aylık süre içerisinde arkadaşlarınızı ve dostlarınızı vizesiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Davetiyeli Azerbaycan Vizesi?

Davet mektubu olarak da bilinen bu işlem; kendi ülkesinden olan bir kişiyi yaşadığı ülke sınırları içerisine davet edebilmek için konsolosluktan alınan bir izin belgesi olarak görülmektedir. Bu uygulama ile Azerbaycan’da yaşayan bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başka bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını Azerbaycan sınırları içerisine davet edebilir.

Azerbaycan Konsolosluğundan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Azerbaycan Konsolosluğundan randevu almak hayli kolay bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. İsterseniz T.C Dışişleri bakanlığı Konsolosluk İşlemleri web sitesinden kolayca online randevu oluşturabilir isterseniz de ilgili konsolosluk merkezlerinin telefon numaraları üzerinden randevu alarak vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Azerbaycan Konsolosluğunda Vize İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Sizden istenen belgelerin güncel ve doğru olması halinde vize başvurunuzda herhangi olumsuz bir durum gözlemlenmeyecek ve başvurunuz 5-15 arasında sonuçlanacaktır. Olası gecikme ve problemlere karşı vize başvurunuzu seyahat planınızdan en az on beş gün önceden başlatmanız gerekmektedir.

Azerbaycan Büyükelçiliğinden Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Azerbaycan Büyükelçilikten vize işlemleriniz için randevu talebinde bulunabilmek için başvurma istediğiniz kurumun web sitesine ulaşabilir ve online bir şekilde kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Ya da ilgili kurumun iletişim telefonundan randevu talebinde bulunabilir ve vize işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Azerbaycan Büyükelçiliğinin Görevleri Nelerdir?

Azerbaycan Büyükelçiliğin görevleri; Türkiye sınırları içerisinde bulunan Azerbaycan vatandaşlarının pasaport işlemlerinin, vefat durumlarında sevkiyat işlemlerinin gerçekleştirilmesi; suç, gözaltı, tutuklanma süreçlerinin takibi, evlilik, doğum, ölüm işlemlerinde gerekli belge ve evrakların işlenmesi ve Azerbaycan vizesi işlemlerinin tamamlanması gibi görevleri bulunmaktadır.

Azerbaycan Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan’a ticari sebeplerden ötürü gitmek istiyorsanız Azerbaycan ASAN vize uygulaması üzerinden online olarak vize talebinde bulunmanız gerekmektedir. Sosyal ortamda gerçekleştirdiğiniz başvurunuzun sonucu elektronik olarak tarafınıza iletilmektedir. Sizler de e-vize üzerinden kolayca başvuruda bulunabilirsiniz.

Azerbaycan Ticari Vizesi Alırken Davetiye Kullanmam Şart Mı?

Azerbaycan vizesi kullanırken davetiye kullanmanız şart olmamaktadır. Online olarak başvurunuzu yapabilir, belgelerinizi eksiksiz bir şekilde sisteme tanımlayabilir ve kısa süre içerisinde vize başvurunuzun sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz.

Azerbaycan Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan’a turistik ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız; doksan güne kadar olan ziyaretlerinizi vizesiz olarak gerçekleştirebilmeniz mümkün. Eğer doksan günden daha uzun süre kalmayı planlıyorsanız vize başvurularınızı e vize üzerinden, ilgili konsolosluklardan ya da havalimanında kapı vizesi işlemleri ile halledebilirsiniz.

Azerbaycan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Evrak ve belgelerinizin sorunsuz bir şekilde karşı tarafa teslimi halinde vizeniz 5 ila 15 gün arasında onaylanmaktadır.  İstenmeyen aksaklık ve gecikmeleri de göz önünde bulundurmanız böylece vize başvurunuzu seyahatinizden on beş gün kadar önceden gerçekleştirmeniz oldukça doğru bir karar olacaktır.

Azerbaycan Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Azerbaycan Vizesi başvurularınızı e vize sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ya da ilgili konsolosluklardan randevu alarak başvuruda bulunabilir ya da Azerbaycan Haydar Aliyev Havalimanında vize kapısı üzerinden vize başvurusunda kolayca bulunabilirsiniz.

Azerbaycan Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vize başvurusunda bulunurken başvurunuzu seyahatinizden en az iki hafta önceden yapmanız oldukça önemlidir. Çünkü vize işlemlerinde zaman zaman aksaklıklar ve gecikmeler gözlemlenebilmektedir. Harici olarak evraklarınızın tam ve eksiksiz olması da hayli önem arz etmektedir.

Azerbaycan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Form üzerinde bulunan kişisel bilgilerinizi tam ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca vize talebinde bulunacağınız ülke bilgisini ve pasaport bilgilerinizi de eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Azerbaycan Vize Başvuru Formu Hangi Dille Doldurulmalıdır?

Azerbaycan Vizesi başvuru formunuzu Türkçe doldurmanız yeterli olacaktır. Konsolosluk görevlileri Türkçe dili bildiğinden bu konuda herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız onay almanız açısından oldukça önem arz etmektedir.

Azerbaycan Vize Başvuru Formu Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Tüm bilgilerinizin güncel ve doğru olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Büyük harflerle ve okunaklı bir yazı ile doldurulmalıdır. İstenilen sorulara istenilen cevapları doğru ve güncel bir şekilde yazmalı ve herhangi bir yanlışlık yapmanız durumunda yeni bir form talep etmelisiniz.

Azerbaycan Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vize işlemleri herkesin gözünü korkutan yorucu işlemler olarak görülmektedir. Fakat doğru hamlelerde bulunmanız halinde işlemleriniz kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Online olarak vize başvurusunda bulunabilir ya da ilgili konsolosluktan randevu talep ederek vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Azerbaycan Vize İşlemleri Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Azerbaycan Vizesi başvurularınız genel olarak 5 ile 15 gün içerisinde tamamlandığı için seyahatinizden en az 15 gün önce bu işlemleri başlatmış olmanız gerekmektedir. Evrak ve belgeleriniz tam, eksiksiz ve güncel olması da dikkat etmeniz gereken hususlardandır.

Azerbaycan Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Vize randevularınızı e vize sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirmeniz mümkündür. Talebiniz doğrultusunda işlemlerinizi ilgili konsolosluktan randevu alarak da gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Bakü Haydar Aliyev Havalimanından da kapı vizesine başvurabilirsiniz.

Azerbaycan Vize Randevusu Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Başvuruda bulunurken öncelikle vize türünüzü belirlemeniz gerekmektedir. Ülkelerin giriş amaçlarına göre uyguladığı vize politikaları farklı olduğundan vize türünüzü doğru olarak belirtmeniz gerekmektedir. Kişisel bilgilerinizi de doğru ve eksiksiz bir şekilde belirtmeniz oldukça önemlidir.

Azerbaycan Vize Ücreti 2021?

Azerbaycan Vizesi işlemlerinizi gerçekleştirirken bir miktar ödemede bulunmanız gerekmektedir. Bu miktarın minimum seviye tutulması ve ekonomik olarak yüksek bedeller ödememeniz için firmamızın vize hizmetlerine başvurabilir ve tüm işlemlerinizi hem kısa sürede hem de uygun fiyata tamamlayabilirsiniz.

Azerbaycan Vize Ücreti Nereye Yatırılır?

Başvuru esnasında konsolosluğun sizlere iletmiş olduğu banka hesabına belirlenen tutarı yatırmanız gerekmektedir. Eğer vize harcını yatırmazsanız başvuru işlemleriniz geçerli olmayacak ve vizenize kavuşamayacaksınız. Bu sebeple vize ücretinizi ne kadar kısa sürede yatırırsanız başvurunuzun işleme koyulma süresi de o kadar erken olacaktır.

Azerbaycan Vizesi Dilekçe Örneği Nedir?

Azerbaycan vizesi dilekçe örneği; başvurduğunuz konsolosluğa, Azerbaycan’a giriş yapabilmek için izin istediğiniz bir belge örneğidir. Resmi bir evrak olduğundan ötürü eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması hayli önemlidir. Bu sebeple örnek dilekçeler hayli işe yaramaktadır.

Azerbaycan Vizesi Dilekçe Nasıl Yazılmalıdır?

Dilekçenizi tükenmez kalemle ve büyük harflerle okunaklı bir şekilde yazmanız gerekmektedir. En temel seyahat bilgileriniz dilekçe içerisinde bulunmalıdır. Seyahat tarihiniz, seyahat amacınız, dönüş taahhüttünüz gibi bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde belirtilmelidir.

Azerbaycan Vize Dilekçesi Hangi Dilde Yazılmalıdır?

Azerbaycan vizesi dilekçenizi Türkçe yazabilirsiniz. Konsolosluk görevlileri Türkçeye hâkim olduğundan dilekçenizde belirttiğiniz ifadeleri anlayacaktır. Bu noktada yazım ve imla kurallarına, noktalama işaretlerine uymanız doğru bir şekilde anlaşılmanız için önem arz etmektedir.

Azerbaycan Vizesi İçin Gerekli Evrak ve Belgeler 2021?

Pasaportunuz, ikametgâh belgeniz, kimlik fotokopiniz, vize başvuru formunuz, vize talep dilekçeniz, biometrik fotoğraf, seyahat biletleriniz, meslek evraklarınız, sağlık sigortanız, banka hesap bilgileriniz ve mülk kayıtlarınız vize başvurusunda bulunurken ihtiyacınız olan evraklardandır.

Azerbaycan Vizesi Gerekli Dokümanlar Nelerdir?

Azerbaycan vizesi için gerekli olan dokümanlar ile gerekli olan evraklar aynı şeylerdir. Bu noktada başvuru esnasında ilettiğiniz evraklarınız sizlerin dokümanları olarak kabul edilir. Bu belgelerin eksiksiz ve doğru bilgiyi içeriyor olması oldukça önemlidir.

Azerbaycan Vizesi Kaç Günde Çıkar 2021?

Azerbaycan vizesi herhangi bir aksilik olmadığı takdirde 5 ile 15 gün arasında çıkmaktadır. Belgelerinizin tam olması bu sürecin en hızlı şekilde tamamlanması için oldukça önemli bir faktör olduğundan sizden istenilen evrakları eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir.

Azerbaycan Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Azerbaycan vizesi şartlara ve dönemlere bağlı olarak beş ila on beş gün arasında bir sürede sonuçlanmaktadır. Bu noktada başvurunuzu seyahatinizden on beş gün kadar önce yapmanız herhangi bir aksaklık yaşamamanız açısından oldukça önemlidir.

Azerbaycan Vize Redde İtiraz İşlemleri?

Azerbaycan Vizesi işlemlerinizi kusursuz ve sorunsuz bir şekilde tamamlamak istiyorsanız sizler de Yedi Vize tecrübesinden faydalanabilirsiniz. Vize redde itiraz işlemlerinizi sizler için yürütüyor ve sorunsuz bir şekilde sonuçlanmasına olanak tanıyoruz.

Azerbaycan Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan ülkesi için Çalışa vizesi randevusu almak istiyorsanız bu işlemi en kolay ve zahmetsiz yoldan Yedi Vize aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Firmamız tecrübelerinden faydalanarak sorunsuz bir vize süreci gerçekleştirebilir ve seyahatlerinize kusursuz bir başlangıç yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Destek
Whatsapp
Hemen Ara
Başvuru Formu
Ülkeler
Scroll to Top